Strona Główna BIP Strona Główna
maj
 

29.05.2012 r.
DZIEŃ WETERANA DZIAŁAŃ POZA GRANICAMI PAŃSTWA

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa – polskie święto obchodzone po raz pierwszy 29 maja 2012 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Polscy żołnierze od ponad 50 lat biorą czynny udział w wielu międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych na terenie całego świata. Umacniają wzorowy wizerunek żołnierza polskiego narażając swoje życie i zdrowie. W dniu tym nie można zapomnieć o tych, którzy poświęcili swoje życie wykonując zadania poza granicami kraju. Delegacja 16. Jarocińskiego batalionu remontu lotnisk złożyła wiązankę i zapaliła znicze na cmentarzu w Jarocinie na grobie ś.p. kpt. Daniela Ambrozińskiego, natomiast delegacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu wspólnie z przedstawicielami jednostki wojskowej z Sieradza złożyła wiązankę i zapaliła znicze na mogile kpr. Radosława Szyszkiewicza na cmentarzu w Iwanowicach.


29.05.2012 r.
POWIATOWE TARGI PRACY W KĘPNIE

W dniu 29 maja odbyły się Powiatowe Targi Pracy w Kępnie. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Patronat nad całością objął Starosta Kępiński oraz lokalne stacje radiowe i telewizyjne, a także lokalne gazety. Targi pracy były dobrą okazją do zaprezentowania i zareklamowania służby wojskowej, służby zawodowej oraz służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował mjr Jerzy Seleta.


26-27.05.2012 r.
II FESTYN LOTNICZY "LOTNISKO BLIŻEJ MIASTA" W MICHAŁKOWIE

W dniach 26 i 27 maja na lotnisku w Michałkowie odbywał się II Festyn Lotniczy Bliżej Miasta. W czasie pokazów zaprezentowało się wiele grup lotniczych. Wśród zaproszonych gości obecni byli Artur Kielak (Extra300), Ryszard Jarosz- Dutka (RWD5R), Józef Wójtowicz (RWD5R), Waldemar Ratyński (Curtiss Jenny), Jerzy Makula, członkowie zespołu Flying Bulls (Radka Machova, Jiri Saller, Miroslav Krejci, Jiri Veprek) oraz przedstawiciele grupy Żelaznych: Agata Nykaza, Wojciech Krupa, Piotr Haberland. Oczywiście nie mogło zabraknąć przelotów śmigłowców oraz samolotów wojskowych. Zaprezentowały się samoloty Herkules oraz SU 22. Festyn Lotniczy był znakomitą okazją do zorganizowania stoiska promocyjnego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu. W czasie pokazów przez płytę lotniska przewinęło się około 100 tys. osób.


25.05.2012 r.
ĆWICZENIE EPIZODYCZNE

W dniu 25 maja 2012 r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu realizowała ćwiczenie epizodyczne p.k. KURIER 12. Tematem ćwiczenia była współpraca z układem pozamilitarnym w zakresie uruchamiania AKAP, czyli Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej oraz HNS, czyli zabezpieczenia przemieszczających się wojsk w ramach państwa gospodarza. Całość przedsięwzięć podlegało nadzorowi przez zespół kontrolny Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu. Wysoka ocena ćwiczenia epizodycznego była możliwa dzięki zaangażowaniu żołnierzy oraz pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu oraz przedstawicieli organów samorządowych biorących udział w zajęciach.


12.05.2012 r.
WIOSENNE ZAWODY STRZELECKIE 2012

12 maja 2012 o godz. 10.00 na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych odbyły się zawody strzeleckie dla kadry kierowniczej i pracowników firm Wielkopolski Południowej. Broń, z której strzelano to policyjny pistolet Walther P99. Miłośnicy strzelectwa mieli możliwość sprawdzenia się w strzelaniu z pistoletu jakiego używa polska Policja. Organizatorami zawodów był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów i Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Puchary i nagrody ufundowali: Prezydent Miasta Kalisza, Starosta Powiatu Kaliskiego i Komendant Miejski Policji. WKU w Kaliszu reprezentowała ekipa w składzie: lider – ppłk Andrzej Krupiński oraz drużyna – mjr Marek Kosicki, mjr Jerzy Seleta, Leszek Cierniak. Ekipa WKU zajęła dobre 6 miejsce.


08.05.2012 r.
67. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

8 maja mieszkańcy Kalisza uczcili 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę kaliskiego ratusza złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, członkowie organizacji kombatanckich, organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych i młodzież szkolna. Kaliskie Wojsko reprezentował komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – ppłk Andrzej Krupiński. Obchody zorganizował Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


07.05.2012 r.
KWALIFIKACJE DO NSR

W dniach 7 maja - w Krzesinach, 8 maja - w Leźnicy Wielkiej, 9 maja - w Sulechowie i 11 maja -w Jarocinie odbyły się kwalifikacje do Narodowych Sił Rezerwowych. Na kwalifikacje z terenu administrowanego przez WKU w Kaliszu zgłosiło się odpowiednio: 3 podoficerów – Krzesiny, 4 żołnierzy rezerwy – Leźnica Wielka, 2 żołnierzy rezerwy – Sulechów oraz 7 żołnierzy rezerwy – Jarocin ubiegających się o podpisanie kontraktu z dowódcą jednostki wojskowej. Następnie po podpisaniu kontraktów z dowódcami jednostek wojskowych oraz po nadaniu przydziału kryzysowego przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach rotacyjnych, które mogą trwać do 30 dni.


06.05.2012 r.
OBCHODY WIELKOPOLSKIEGO DNIA STRAŻAKA W JARANTOWIE

6 maja 2012 roku teren hipodromu w Jarantowie stał się miejscem obchodów Wielkopolskiego Dnia Strażaka, który połączony był z jubileuszem XX-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Z tej okazji do gminy Blizanów przyjechali strażacy zawodowi i ochotnicy z całej Wielkopolski oraz zaproszeni goście m.in.: poseł Józef Racki, senatorowie Andżelika Możdżanowska i Witold Sitarz, Piotr Florek – wojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak - wicemarszałek woj. wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski – członek zarządu woj. wielkopolskiego, Barbara Nowak – radna sejmiku woj. wielkopolskiego, Krzysztof Nosal – starosta kaliski, Jacek Konopka – wiceprezydent Kalisza, Sławomir Musioł - wójt gminy Blizanów. Wśród mundurowych nie zabrakło najwyższych rangą druhów: nadbrygadiera Wojciecha Mendelaka - Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i nadbrygadiera Marka Kowalskiego – zastępcy Komendanta Głównego PSP. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował ppłk Andrzej Krupiński. Podczas uroczystej akademii najbardziej zasłużonym druhom wręczone zostały odznaczenia, nominacje honorowe i przyznano awanse na wyższe stopnie służbowe. Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę sprzętu i pojazdów pożarniczych „20 lat Państwowej Straży Pożarnej” i spróbować strażackiej grochówki, a na telebimie wyświetlane były prezentacje o gminie Blizanów i jej 16 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych.


05.05.2012 r.
RUSZA MUZEUM DWÓCH IMPERIÓW

5 maja 2012 roku punktualnie o godz. 12.00 na terenie Pałacu w Witaszycach (gm. Jarocin) otwarte zostało Muzeum Dwóch Imperiów. Otwarcie muzeum poprzedzone zostało występem grupy rekonstrukcyjnej Star Wars. Na terenie Pałacu w Witaszycach zorganizowany został festyn rodzinny, który stał się okazją do promowania służby wojskowej. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu wspólnie z WKU w Koninie oraz 16. Jarocińskim batalionem remontu lotnisk zorganizowały „miasteczko wojskowe”. W namiotach promocyjnych reklamowano służbę przygotowawczą, służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz służbę zawodową. Nie zapomniano oczywiście o najmłodszych. Dla nich i dla rodziców oraz wszystkich chętnych, żołnierze z Jarocina rozłożyli „pole minowe”, gdzie można było spróbować swoich sił w specjalności sapera, zobaczyć broń używaną w jednostce oraz zapoznać się z nowym sprzętem inżynieryjnym oraz medycznym. WKU w Kaliszu reprezentowali mjr Jerzy Seleta oraz p. Marek Regulski.


03.05.2012 r.
221 ROCZNICA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

W czwartek 3 maja obchodzono 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji. W Kaliszu obchody święta odbyły się na Głównym Rynku. W obchodach wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Kalisza. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował mjr Marek Kosicki. Obchody na Głównym Rynku uświetnił występ orkiestry dętej „Gród nad Prosną” oraz uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego, którzy przedstawili inscenizację o tematyce patriotycznej.


02.05.2012 r.
ZASZCZYTNE WYRÓŻNIENIE W GARNIZONIE

W dniu 02.05.2012 r. w ramach centralnych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie 16. jarociński batalion remontu lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka został uhonorowany przez najwyższe władze państwowe.

Uroczystości z udziałem Prezydenta RP Bronisława KOMOROWSKIEGO, ministra obrony narodowej Tomasza SIEMONIAKA, władz państwowych, wojskowych i samorządowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich i młodzieżowych odbyły się punktualnie o godzinie 12.00 na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

W gronie jednostek i instytucji wojskowych wyróżnionych przez Prezydenta RP wręczeniem flag państwowych znalazł się 16. jarociński batalion remontu lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka dowodzony przez ppłk dypl. Mariana BOROWIAKA. Dowódca Batalionu osobiście odebrał to zaszczytne wyróżnienie dla jednostki wojskowej z rąk Prezydenta RP Bronisława KOMOROWSKIEGO.

Opracowano na podstawie 16 jbrl


Adres www: 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk