Strona Główna BIP Strona Główna
listopad
 

24.11.2011
55-LECIE KLUBU OFICERÓW REZERWY

W dniu 24 listopada 2011 r. w restauracji „Mleczna Perła” odbyły się obchody jubileuszu 55-lecia Klubu Oficerów Rezerwy przy Zarządzie Rejonowym Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem uroczystości był prezes klubu sierż. rez. Tadeusz Włódarczyk. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości prezes przedstawił rys historyczny Klubu Oficerów Rezerwy. Klubu, który w Ostrowie Wielkopolskim ma 55 letnią tradycję. Wśród dostojnych uczestników spotkania znalazł się gen. bryg. w st. spocz. Zdzisław Głuszczyk, komendant obecnie nie istniejącej już Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, obecnie prezes Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju im. „Powstańców Wielkopolskich”. W czasie uroczystości wręczono odznaczenia najbardziej zasłużonym działaczom organizacji oraz uhonorowano okolicznościowymi dyplomami wszystkich sympatyków stowarzyszenia. Uroczystość uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu uczennicy szkoły ponadgimnazjalnej w Czarnymlesie. Oczywiście nie mogło zabraknąć występu ostrowskiego iluzjonisty, żołnierza rezerwy, Jacka Morawskiego. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentowali – komendant ppłk Andrzej Krupiński oraz szef wydziału mjr Jerzy Seleta.


11.11.2011
ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI

Kalisz

Tradycyjnie spotkanie w Dniu Święta Niepodległości rozpoczęto złożeniem wiązanki kwiatów przed tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przy ul. Piekarskiej. Następnie spotkaniem na Rynku w Kaliszu uczczono pamięć 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Janusz Pęcherz. Pod tablicą pamiątkową na ścianie ratusza złożono wiązanki kwiatów. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze odprawił ksiądz biskup Stanisław Napierała. Licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta na czele z przedstawicielami władz miasta, powiatu i sejmiku wojewódzkiego, partii politycznych, związków kombatanckich, organizacji i stowarzyszeń społecznych, oraz służb mundurowych, uczcili pamięć ludzi walczących o wolność naszego kraju.

Czarnylas

11 listopada w Czarnymlesie odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości, które rozpoczęły się o godz. 16.00 Mszą świętą za Ojczyznę w kościele NMP Niepokalanie Poczętej. W Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe kombatantów, OSP i Zespołu Szkół w Czarnymlesie, władze samorządowe gminy Przygodzice, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy Czarnegolasu. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Dalsze uroczystości odbywały się w Sali Wiejskiej. Na początku Koło Gminne Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymało sztandar, a jego członkom wręczono odznaczenia. Sztandar wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński. Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnymlesie przygotowali program artystyczny „Taki kraj". Całość uroczystości zakończyło spotkanie pokoleń z władzami gminy.


10.11.2011
ŚWIĘTO 11 LISTOPADA W MARSZEWIE.

W dniu 10 listopada Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu wraz z 16 jarocińskim batalionem remontu lotnisk wzięła udział w organizacji stoiska promującego służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz służbę przygotowawczą i zawodową służbę wojskową. Okazją do tego typu działań w przededniu Święta Niepodległości były uroczystości upamiętniające patrona szkoły płk. Ludwika Bociańskiego. Uroczystości rozpoczęły się od „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożenia wiązanek przy tablicy pamiątkowej. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie podczas akademii wspominali dzień odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Tradycyjna „grochówka żołnierska” z kuchni polowej zakończyła obchody święta połączone z promocją współczesnej armii.


09.11.2011
WRĘCZENIE „GWIAZD IRAKU” I „GWIAZD AFGANISTANU”.

Zbliżające się Święto Niepodległości stało się znakomitą okazją do wręczenia odznaczeń "Gwiazdy Iraku" oraz "Gwiazdy Afganistanu". Odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym mające w nazwie wyraz "Gwiazda" nadaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa. Misje w Iraku i w Afganistanie należą do jednych z najtrudniejszych misji Wojska Polskiego, które wymagają od żołnierzy wielkiej odwagi i odpowiedzialności. Organizatorem uroczystości był Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński, natomiast odznaczenia wręczał płk Janusz Kurzyna. Wśród zaproszonych gości obecny był gospodarz miasta – prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Wyróżniono 13 żołnierzy rezerwy:

Gwiazdą Afganistanu

 • st. chor. rez. REGULSKI Gabriel
 • kpr. rez. GÓRNY Łukasz


  Gwiazdą Iraku
 • kpt. rez. KUŹMICKI Piotr
 • mł. chor. sztab. KANIEWSKI Marek
 • sierż. rez. MIERZEJEWSKI Rafał
 • st. kpr. rez. WARKOCKI Jarosław
 • st. kpr. rez. ŻUREK Marcin
 • st. kpr. rez. FIBIG Karol
 • st. kpr. rez. CEBULSKI Jakub
 • st. szer. rez. KAMIŃSKI Marcin
 • st. szer. rez. KUPNY Maciej
 • st. szer. rez. MORAWSKI Bartosz
 • st. szer. rez. TOMASIK Tomasz


  08.11.2011
  OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W JAROCINIE

  Złożenie wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Wielkopolskiego w jarocińskim batalionie remontu lotnisk rozpoczęło uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Msza święta koncelebrowana przez kapelana jednostki odprawiona została za Ojczyznę i jarocińską jednostkę. W uroczystej mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, młodzież jarocińskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Po mszy świętej kompania honorowa i pododdziały batalionu, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu jarocińskiego, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Jarocina przemaszerowali na rynek, aby wziąć udział w pozostałej części uroczystości. Wieczorny Capstrzyk rozpoczął się złożeniem meldunku Dowódcy Garnizonu ppłk Marianowi BOROWIAKOWI oraz przeglądem pododdziałów. W imieniu władz samorządowych wszystkich zgromadzonych powitał burmistrz Adam PAWLICKI. Następnie kpt. Tomasz CZYREK odczytał Apel Pamięci, a żołnierze kompanii honorowej oddali salwę honorową. O uroczysty nastrój zadbała orkiestra wojskowa z Bytomia, pod dowództwem st. chor. sztab. Pawła SZCZOTA, która wykonała kilka utworów muzycznych połączonych z musztrą paradną. Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu przygotowali wspólnie z żołnierzami 16 jarocińskiego batalionu remontu lotnisk punkt promocyjny Narodowych Sił Rezerwowych, służby przygotowawczej oraz zawodowej służby wojskowej.