Strona Główna BIP Strona Główna
maj
 

12.05.2018
UROCZYSTE WRĘCZENIE SZTANDARU 17. KOMPANII ROZPOZNAWCZEJ Z MIĘDZYRZECZA

Na placu świętego Józefa w Kaliszu odbyło się uroczyste wręczenie repliki sztandaru 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich dla kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Generała broni Dowbor Muśnickiego.

Kompania rozpoznawcza 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza od 2013 roku dziedziczy tradycje 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich imienia Króla Bolesława Chrobrego. W sobotę w Kaliszu odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru zasłużonego oddziału kawalerii. Fundatorami sztandaru są: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Wiesław Czyczerski, burmistrz Zbąszynka; Żołnierze 17.kr UW.

Losy 17. Kompani Rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich nierozerwalnie łączą się z naszym miastem. To w Kaliszu 27 maja 1919 roku odbyło się spotkanie wielkich dowódców Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera oraz patrona wielkopolskiej Brygady generała józefa Dowbor – Muśnickiego, na którym omawiano zadania na frontach oraz popowstaniowe zjednoczenie Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim. Także w Kaliszu w 1920 roku sformowany został bliźniaczy dla 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 27 Pułk Ułanów im. króla Stefana Batorego.

Sobotnie uroczystości w Kaliszu rozpoczęła msza święta w kaliskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. Następnie na placu św. Józefa odbył się apel, podczas którego został poświęcony sztandar. Rolę chrzestnych pełnili: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza i Małgorzata Czyczerska, małżonka burmistrza Zbąszynka. Honorowe gwoździe, wspólnie z chrzestnymi, wbili w sztandar: płk Wojciech Ziółkowski, p.o. dowódcy 17. WBZ oraz kpt. Łukasz Doliński, dowódca kr UW.

- - Ten dzień jest wyjątkowy dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej, bogata tradycja oraz wielkie zasługi odniesione na rzecz obronności przez żołnierzy 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich są dla nich wzorem do naśladowania oraz wyznacznikiem dalszej służby wojskowej a wręczony dziś sztandar jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. W tym szczególnym dniu życzę zwiadowcom wszystkiego najlepszego oraz żołnierskiego szczęścia. Rodzicom chrzestnym oraz wszystkim fundatorom sztandaru składam serdeczne podziękowania - mówił kpt. Łukasz Doliński.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest oddziałem ogólnowojskowym, wchodzącym w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i rozlokowana jest w trzech garnizonach województwa lubuskiego: Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim. Jednostka jest jedną z największych jednostek wojskowych w Polsce. Głównym wyposażeniem jednostki są kołowe transportery opancerzone Rosomak. Pojazdy te można było oglądać w Kaliszu.

Kompania Rozpoznawcza, która od 2013 roku kontynuuje tradycje 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich jest samodzielnym pododdziałem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i powstała wraz ze sformowaniem jednostki ponad 20 lat temu, jako jej podstawowy system rozpoznania. Żołnierze kompanii rozpoznawczej brali udział w wielu zmianach Polskich Kontyngentów Wojskowych, m.in. w Iraku i Afganistanie. Jej żołnierze w 2004 roku wzięli udział w bitwie o tzw. City Hall w irackiej Karbali, uznawanej za największą z bitew, w jakiej brali udział polscy żołnierze od czasów II wojny światowej.

Na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

11.05.2018
DZIEŃ STRAŻAKA

W dniu 11 maja w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odbyła się uroczystość z okazji obchodów Dnia Strażaka połączona z wręczeniem aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe oraz nagród Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Na spotkanie przybył przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu Zastępca Wielkopolskiego Komendanta – mł. bryg. Arkadiusz Przybyła oraz zaproszeni goście:

Izabela Spychalska – Senderacka – Dyrektor Biura Poselskiego Posła Piotra Kalety

Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza

Krzysztof Nosal – Starosta Kaliski

Krzysztof Bączkiewicz – Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Blizanowie

Henryk Muszyński – Z-ca Wójta Gminy Koźminek

insp. Dariusz Bieniek – Komendant Miejski Policji w Kaliszu

mjr Adam Nawrocki – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu

płk Ryszard Czapracki – Komendant COSSW w Kaliszu

Dariusz Hybś – Komendant Straży Miejskiej Kalisza

mjr SG Robert Kaczmarek – Komendant Placówki SG w Kaliszu

kpt. Piotr Pietrucha – p. o. Komendant Powiatowy PSP w Turku

Stanisław Piotrowski – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu

Mirosław Niczyporuk – p. o. Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz

Irena Sawicka – Skarbnik Miasta Kalisza

Aleksander Quoos – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych UM w Kaliszu

Michał Miniewicz – Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Kaliszu wraz z delegacją

Maciej Janiak – Wiceprezes Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Kaliszu

Julian Kaleta – Prezes Koła nr 8 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Kaliszu wraz z delegacją


Podczas uroczystości strażakom wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatkowo na stopień młodszego brygadiera awansowany został Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. kpt. Sławomir Kotoński oraz na stopień starszego brygadiera Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu bryg. Dariusz Byliński. Uroczyste wręczenie aktów nadania stopni nastąpi w dniu 18 maja 2018 na Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka w Poznaniu.

Opracował: st. sekc. Kamil Kozelan

Zdjęcia: mł asp. Albert FamulskiTekst: Kamila NOWAK
Foto: Monika MARCINKOWSKA

foto foto foto foto foto foto foto foto

07.05.2018
WRĘCZENIE AKTU MIANOWANIA NA WYŻSZY STOPIEŃ WOJSKOWY

W dniu 7 maja 2018 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu, odbyła się uroczystość związana z wręczeniem aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu wz. ppłk Włodzimierz CIECIURA na uroczystej zbiórce w obecności kadry zawodowej i pracowników wojska, oficerowi Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, wręczył akt mianowania na wyższy stopień wojskowy. Kpt. Jacek WOLF obowiązki służbowe na stanowisku Szefa Wydziału Rekrutacji objął 7 maja 2018 r. i w tym dniu został mianowany na stopień majora. Panu majorowi gratulujemy awansu i życzymy powodzenia na nowym stanowisku służbowym oraz spełnienia dalszych planów zawodowych i osobistych.

Tekst: Kamila NOWAK
Foto: Monika MARCINKOWSKA

foto foto foto foto foto foto foto foto foto

03.05.2018
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA. UROCZYSTE OBCHODY W OSTROWIE WLKP.

Msza święta w Konkatedrze w intencji Ojczyzny i Miasta była głównym punktem ostrowskich obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się w samo południe.

Oprawę mszy zapewniły Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod kierunkiem Mariana Sikorskiego. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem ks. kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, który został wzniesiony jako wotum Wielkopolski za odzyskaną wolność po latach zaborów. Wcześniej starosta Paweł Rajski przypomniał genezę wydarzeń sprzed 227 lat. Obecne były poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych oraz organizacji społecznych.

W trakcie uroczystości sztandar ostrowskiego oddziału Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej został przekazany Szkole Podstawowej nr 14. Następnie na placu przed Konkatedrą odsłonięto i poświęcono tablicę poświęconą żołnierzom 60 Pułku Piechoty. Po uroczystościach przy kościele, zgodnie z tradycją odbył się Ostrowski Obiad Stanów, na który zostali zaproszeni przedstawiciele różnych profesji, stowarzyszeń i służb.

Na podstawie: www.ostrow.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

03.05.2018
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA. UROCZYSTE OBCHODY W KALISZU.

Na Głównym Rynku w Kaliszu odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, harcerze oraz liczne poczty sztandarowe kaliskich szkół.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczął w Kaliszu koncert orkiestry dętej „Gród Nad Prosną”. Zebrani na Głównym Rynku wysłuchali okolicznościowego przemówienia prezydenta miasta Grzegorza Sapińskiego, a także obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu.

- Dzień 3 maja 1791 r. był zwycięstwem ludzi, którzy pragnęli silnej Rzeczypospolitej. Opracowany przez nich dokument wciąż zdumiewa bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami, pozwalającymi sprawnie działać państwu. Wprowadzał dziedziczną monarchię, nowoczesny rząd, odpowiedzialny przed Parlamentem. To pierwsze takie rozwiązanie w Europie - mówił prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Przypomniał on również, że konstytucja majowa miała bardzo licznych wrogów, którzy "rzekomo bronili dawnego modelu ustrojowego i twierdzili, że nowa ustawa rządowa łamie zasady demokracji".

- Nie wahali się przy tym odwołać do obcych mocarstw). Czego oni bronili w rzeczywistości? Tylko i wyłącznie własnych interesów. Wszyscy wiemy jak kończą się takie historie. Zawsze źle, przynosząc zły owoc - dodał włodarz miasta.

- W naszym mieście mówi się dziś o pasji Prezydenta Sapińskiego, przedstawiając ją jako „szaleństwo” na punkcie poszerzania Kalisza. Tak, pragnę powiększania tej przestrzeni mojej Ojczyzny i jej potęgi. Dokładam wszelkich starań. Z tego miejsca chcę powiedzieć wszystkim, że nie działam politycznie, tylko dla mojego miasta. Nie prowadzę kampanii wyborczej. Jestem prezydentem wybranym w powszechnych wyborach przez mieszkańców. To jest moja jedyna karta, jaką posiadam dziś. Uważam, że nie można być biernym i nie można kierować się lękiem oraz wątpliwością. Wola działania wypływa z przekonania, że człowiek jest w stanie daną rzecz dokonać. Wątpliwość i lęk to najwięksi wrogowie takiego przekonania, dlatego ich do siebie nie dopuszczam. Obmyśliłem swój cel i podążam prostą ścieżką do jego osiągnięcia, nie spoglądam przy tym ani na prawo, ani na lewo - mówił Grzegorz Sapiński.

Po zakończeniu uroczystości przed ratuszem, uczestnicy przeszli do kaliskiej katedry, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna.


Na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

02.05.2018
UROCZYSTA ZBIÓRKA W SIEDZIBIE WKU W KALISZU

W dniu 2 maja 2018 r. w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników wojska z okazji „Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja” połączona z wręczeniem aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Wręczenia aktów mianowania dokonał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI n/w żołnierzom rezerwy:

Na stopień st. chor. sztab.:
- st. chor. rez. Paweł WRÓBLEWSKI.

Na stopień st. szer. rez.:
- szer. rez. Piotr KEMPIŃSKI;
- szer. rez. Kamil FRĄSZCZAK.Tekst: Joanna SIKORA
Foto: Kamila NOWAK

foto foto foto foto foto

02.05.2018
ŚWIĘTO FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wydarzenie przyciągnęło wielu amatorów dwóch kółek: od dzieci po seniorów. Z tej formy uczczenia święta flagi skorzystało wiele rodzin. Wśród nich był Marian, jego syn Jakub i wnuczek Miłosz. - Lubimy jeździć rowerami, a każdy rajd to okazja, by zrobić świeże kilometry – mówi nam Jakub. – Byle aktywnie spędzić ten czas. Siedzieć w domu nie ma po co. Jazda na rowerze to sama przyjemność – dodaje Marian. - Zwykle jeśli mamy wolne, to wyjeżdżamy na rowery. To jest bardzo pozytywne. 1 maja tez spędzaliśmy aktywnie – bieg na 10 km w Kępnie – mówi nam Łukasz Cieślak.

Po uroczystym hejnale prezydent rozdawał uczestnikom biało-czerwone chorągiewki. Rajd wystartował punktualnie o 12:00. - Chcemy uczcić święto flagi narodowej, ale łączymy to ze 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Trasa rajdu nie jest długa, to 15 km. Mamy nadzieję, że dziś narodziła się nowa tradycja w Kaliszu i za rok 2 maja również wielu kaliszan wyruszy w tym specjalnym rajdzie – mówi Robert Kowalski z Moose Production – organizator rajdu.

Trasa rajdu wiodła głównymi ulicami miasta: ul. Kanonicką, ul. Parczewskiego, ale Wolności, Górnośląską; Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Podmiejską - Stanczukowskiego - Majkowską - 3-go Maja - pl. Kilińskiego - Zamkową – do Głównego Rynku. Udział w rajdzie był bezpłatny.

Na podstawie www.faktykaliskie.pl

foto foto foto foto foto