Strona Główna BIP Strona Główna
luty
 


23.02.2018
BLIZANÓW. KONCERT POŚWIĘCONY OBCHODOM 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Drugi z kolei koncert poświęcony obchodem 100-lecia odzyskania Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego odbył się w sobotę w gminie Blizanów w Hotelu Kristoff.

Koncert rozpoczęto wierszem Jana Pawła II "Myśląc Ojczyzna". Było też wspólne odśpiewanie Roty i piosenek żołnierskich "Serce w plecaku" czy "Pierwsza kadrowa". Publiczność wysłuchała także pianisty Roberta Adamczaka.

- Wyjątkowy rok - rok 2018, kiedy rozpoczynamy obchody 100-lecie odzyskania Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Wyjątkowy czas zastanowienia i zadumy. Jestem dumna i zaszczycona, że właśnie tutaj w AKO tak całościowo i systemowo podeszliście państwo do tych obchodów. Mamy za zadanie przekazać pamięć młodemu pokoleniu. Ci wszyscy ludzie, którzy walczyli o to byśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej Polsce oddali to co jest najcenniejsze, oddali życie. Ale pozostawili nam współcześnie żyjącym testament, testament napisany krwią i miłością do ojczyzny. My mamy trudne zadanie sprostać i wykonać ten testament, żeby młode pokolenia mogły nadal żyć w wolnej Polsce, żeby ludzie mogli się rozwijać i abyśmy byli dumni ze swojej ojczyzny – mówiła Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski.

Wspólne logo obchodów, koncerty i wystawy – historyczne i grafiki oraz lekcje historyczne dla dzieci stanowią całość 12 wydarzeń, które w 2018 roku odbędą się na terenie powiatu kaliskiego. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracy powiatu kaliskiego, poszczególnych gmin, Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, a także Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Tekst: www.kalisz.naszemiasto.pl
Foto: www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto12.02.2018
WOJSKOWY SPRZĘT MOŻNA BYŁO OGLĄDAĆ W KALISZU

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu wraz z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu przygotowali w ramach ferii zimowych dla najmłodszych Kaliszan dzień z wojskiem połączony z prezentacją sprzętu wojskowego.
Przed halą Arena zaparkował kołowy transporter opancerzony Rosomak 30P oraz Quad Arctic Cat. W hallu natomiast, żołnierze zaprezentowali najnowsze wyposażenie i broń, a wśród nich: moździerz M98, karabiny strzeleckie, czy osobisty ekwipunek. Można było zobaczyć w jaki sposób zamaskowany jest wojskowy snajper, a także poczuć się jak prawdziwy strzelec, próbując swoich sił na symulatorach broni Cyklop. Chętni mogli też zapoznać z technikami udzielania pomocy przedmedycznej. W punkcie informacyjno-promocyjnym można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pracy wojska, jak i Narodowych Siłach Zbrojnych.

Tekst: www.kalisz.naszemiasto.pl
Foto: kpt. Jacek WOLF, www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto12.02.2018
AWANSE I ODZNACZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, obchodziliśmy Święto Służby Więziennej. 8 lutego na mocy ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. obchodzimy Święto Służby Więziennej. Dzień 8 lutego nawiązuje do daty, kiedy został podpisany dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku. Podczas uroczystej odprawy, funkcjonariusze ośrodka odznaczeni zostali odznakami za zasługi w pracy penitencjarnej.
W uroczystości brał udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek Kosicki.

Autor zdjęć i tekstu: https://www.cossw.pl/

foto foto foto foto foto foto05.02.2018
RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA

Trwa właśnie kwalifikacja wojskowa. W Kaliszu przystąpi do niej niemal 200 mężczyzn i 12 kobiet. To ważny moment w życiu każdego młodego mężczyzny i niektórych kobiet. Ci z rocznika 1999 muszą stanąć przed komisją lekarską, która oceni ile są warci dla armii. Jak mówią wojskowi młodzi ludzie coraz przychylniej patrzą na służbę w wojsku, a wielu z nich właśnie z mundurem wiąże swoją przyszłość. Młodzi kaliszanie szczerze mówią nam o swoim podejściu do armii, a lekarzom szczerze o swoim zdrowiu. Od kiedy nie ma obowiązkowego poboru, nikt przed lekarzem nie musi udawać chorego, by uniknąć służby wojskowej.

Od 1 lutego do dziś komisja lekarska przebadała 75 młodych kaliszan. Czterech z nich otrzymało kategorię E, czyli niezdolni do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny. Najczęstszą przyczyną spadku kategorii do D czy E są wady wzroku w różnym stopniu zaawansowania. Lekarze mają też interesującą obserwację dotyczącą wzrostu badanych mężczyzn. Coraz częściej zdarzają się osoby wyższe od 185 centymetrów. W większości kaliska młodzież prezentuje się bardzo dobrze. - ogólnie biorąc ta młodzież prezentuje się lepiej niż jeszcze kilka dni temu. To są ludzie, którzy dbają o siebie, w większości wysportowani, są zainteresowani swoim stanem zdrowia, chcą wiedzieć czy wszystko jest dobrze, są z tego zadowoleni – ocenia Stanisław Trzepacz, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kaliszu.

Młodzi coraz częściej interesują się też możliwością pracy w armii. W ubiegłym roku przed komisjami WKU w ośmiu powiatach stanęło 3600 potencjalnych rekrutów. Co siódmy poważnie myśli o wojsku. - Ponad 500 osób wyraziło wolę i zainteresowanie ochotniczymi formami służby wojskowej. Przedstawiamy ofertę służby przygotowawczej, legii akademickiej, służby w WOT, przedstawiamy ofertę szkół wojskowych - mówi ppłk Marek Kosicki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu.

W tym roku tylko przed kaliską komisją lekarską stanie blisko 200 mężczyzn. 96 z rocznika 1999 i 98 z roczników 1994 – 1998, którzy do tej pory uchylali się od tego obowiązku. W tym roku komisja przebada też 12 kobiet, które uczą się lub wykonują zawody związane z medycyną, bo i one mogą się przydać armii.

Autor zdjęć i tekstu: http://www.faktykaliskie.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto31.01.2018
GRA DECYZYJNA

31.01.2018 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyła się gara decyzyjna na temat: „Realizacja zadań zabezpieczenia mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych przez ogniwa układu pozamilitarnego. Organizacja i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2018 roku. Ochotnicze formy służby wojskowej. Zasady uruchamiania sił i środków SZ w sytuacjach kryzysowych.”.

W zajęciach wzięli udział przedstawiciele starostw powiatowych, Policji oraz Poczty Polskiej.
Zajęcia rozpoczął Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Marek Kosicki, który przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił osoby funkcyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. Następnie mjr Adam Nawrocki omówił zadania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w zakresie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych a także procedury związane z użyciem sił i środków SZ w sytuacjach kryzysowych. Kpt. Robert Sakowski zapoznał zebranych z organizacją i wariantami doręczania dokumentów powołania przez TOAP, Policję oraz Pocztę Polską. Po przerwie kpt. Jacek Wolf omówił organizację przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. a Pan Włodzimierz Seliga przedstawił zasady naboru do ochotniczych form służby wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem Wojsk Obrony Terytorialnej jako nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP oraz Legii Akademickiej. Spotkanie zakończyła dyskusja oraz podsumowanie szkolenia przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu.

Tekst: ppłk Marek KOSICKI
Foto: p. Monika MARCINKOWSKA

foto foto foto foto foto foto foto foto