Strona Główna BIP Strona Główna
grudzień
 


29.12.2017
PROMOCJA XLIII TOMU „ROCZNIKA KALISKIEGO”

Dnia 29 grudnia bieżącego roku w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyła się promocja 43. tomu "Rocznika kaliskiego", którego wydawcą jest oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu.

43. tom "Rocznika kaliskiego" jest zbiorem najważniejszych wydarzeń z miasta Kalisza prowadzonej niezmiennie od kilkudziesięciu lat w formie kroniki. Najnowszy tom różni się nieco od poprzednich chociażby kolorowymi zdjęciami, a także tym, że na końcu każdego tekstu jest jego streszczenie po polsku i angielsku. Ponadto w stopce redakcyjnej pojawiły się także nazwiska wszystkich sześciu recenzentów.

Zaproszonych gości powitał Tadeusz Krokos, prezes kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a treść kolejnego tomu "Rocznika" omówiła Monika Sobczak-Waliś, redaktor naczelna.

Promocja "Rocznika Kaliskiego" uświetniona została dwoma wykładami. Prelekcję o słynnym kaliszaninie i jego wyprawie Stefanie Szolc-Rogozińskim wygłosił słynny ostrowski podróżnik, prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki. Następnie poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, opowiedział o legionistach Józefa Piłsudskiego, więzionych w Szczypiornie.

Na zakończenie interesującego spotkania o "Roczniku", ale także o planach Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz komitetu budowy pomnika Józefa Piłsudskiego mówił Tadeusz Krokos.

W spotkaniu udział wziął również oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu kpt. Jacek WOLF.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto21.12.2017
DZIEŃ PAMIĘCI O POLEGŁYCH I ZMARŁYCH NA MISJACH I OPERACJACH WOJSKOWYCH POZA GRANICAMI KRAJU

Dzień 21 grudnia jest „Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych na Misjach i Operacjach Wojskowych poza granicami kraju. Przypada on w szóstą rocznicę zamachu w Afganistanie, w którym zginęło pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na terenie administrowanego przez WKU w Kaliszu spoczywa dwóch żołnierzy, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami kraju. W dowód pamięci na grobach poległych żołnierzy zapalono znicze. W miejscowości Iwanowice na grobie kpr. Radosława Szyszkiewicza znicz zapalił kpt. Jacek Wolf z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. Natomiast w Jarocinie na grobie kpt. Daniela Ambrozińskiego znicz zapaliła delegacja składająca się z trzech żołnierzy 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.

Śp. kpt. Daniel Ambroziński urodził się 7 września 1977 w Skierniewicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Koluszkach, maturę zdał w Technikum Spożywczym w Łodzi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył kursy specjalistyczne m.in. Ranger Course w Fort Benning GA USA w 2005 oraz Mountain Summer Training Course w szwajcarskim Andermatt. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2001. Służył w Zamościu, następnie w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Leźnicy Wielkiej, gdzie od sierpnia 2008 pełnił funkcję szefa sekcji rozpoznania w 1 batalionie. Podczas pierwszej swojej misji zagranicznej służył w VI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną. W V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w randze porucznika, pełnił obowiązki specjalisty w Zespole Doradczo-Łącznikowym (OMLT) stacjonującym w bazie Vulcan w Ghazni. Zginał 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel (dystrykt Adżiristan w północno-zachodniej części "polskiej" prowincji Ghazni). Porucznik Daniel Ambroziński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana.

Śp. kpr. Radosław Szyszkiewicz był kierowcą-sanitariuszem w plutonie rozminowania Zgrupowania Bojowego „A” w bazie Ghazni. Na tym samym stanowisku służył w kraju – w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie-Podjuchach. Służbę wojskową rozpoczął w kwietniu 2008 r. Służba w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie była jego pierwszą misją. Miał 22 lata, był kawalerem. Zginął, gdy jadąc pojazdem (typ MRAP) wjechał na minę-pułapkę ukrytą pod przepustem. Został pośmiertnie awansowany przez Ministra Obrony Narodowej ze stopnia starszego szeregowego na stopień kaprala. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył poległego żołnierza Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: Marek REGULSKI, Paulina PILARCZYK

foto foto foto foto foto foto

 


15.12.2017
SPOTKANIE OPŁATKOWE

15 grudnia 2017 roku w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu odbyło się „spotkanie opłatkowe” z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz kartę powołania do służby przygotowawczej.

Brązowy medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny otrzymała:
- Joanna SIKORA

Na stopień starszego szeregowego rezerwy mianowani zostali:
- szer. rez. Agata LUBECKA
- szer. rez. Mateusz GALANT
- szer. rez. Daniel BIAŁOŻŁ
- szer. rez. Krzysztof PASTUSZAK
- szer. rez. Waldemar RYBKA
- szer. rez. Tomasz BEGERT
- szer. rez. Przemysław KRAWCZYK
- szer. rez. Łukasz BANASIAK
- szer. rez. Wincenty ROSZYK
- szer. rez. Krzysztof CHAŁUPNICZAK
- szer. rez. Łukasz KAŹMIERCZAK
- szer. rez. Marek ZDUNEK
- szer. rez. Mateusz KŁYSZ
- szer. rez. Łukasz SZYMKOWIAK
- szer. rez. Piotr KOWALSKI

Podczas uroczystości Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI, wręczył również kartę powołania pani Magdalenie SIKORA, która od 8 stycznia 2018 roku rozpocznie służbę przygotowawczą w korpusie oficerskim w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Następnie obecny na uroczystości proboszcz parafii pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu ks. płk rez. Tadeusz PAŁUSKA, odczytał fragment Pisma Świętego i wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

 


01.12.2017
PAMIĘĆ O LEGIONISTACH JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Promocja książki pt. „Materiały źródłowe do dziejów legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku”, która odbyła się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, była kolejnym wydarzeniem, w ramach obchodów setnej rocznicy internowania Legionistów Józefa PIŁSUDSKIEGO. W uroczystości wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI.

Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru "Dysonans" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Gości przywitali gospodarze spotkania: Grażyna SCHLENDER, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, ppłk Ryszard CZAPRACKI, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i prezydent miasta Kalisza, Grzegorz SAPIŃSKI.

Prezydent miasta podziękował funkcjonariuszom i pracownikom Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej za wszystkie inicjatywy, przywracające oraz utrwalające pamięć o legionistach, przypominając tytuł rocznicowych obchodów „Tutaj rodziła się niepodległość”.

Opracowano na podstawie strony internetowej COSSW w Kaliszu

foto foto foto foto foto foto