Strona Główna BIP Strona Główna
październik
 


25.10.2017
Święto TOAW

W 2012 roku Minister Obrony Narodowej ustanowił dzień 27 października świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Datę obchodów ustalono dla upamiętnienia dnia podpisania Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z 1918 roku.

Ustanowienie tego święta ma na celu nadanie szczególnej rangi TOAW, jako istotnego ogniwa bezpieczeństwa państwa. Wzorem żołnierzy i pracowników z 1918 r., tę misję kontynuują współcześni żołnierze, członkowie korpusu służby cywilnej i pracownicy wojska, którzy z honorem i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Podczas uroczystej zbiórki Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI podziękował pracownikom wojska oraz kadrze zawodowej za trud i odpowiedzialną codzienną pracę. Życzył dalszych sukcesów oraz wytrwałości w podejmowaniu kolejnych wyzwań a także zdrowia i pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym, nieustającego szczęścia i wiele satysfakcji z podejmowanych działań we wspólnej pracy i służbie.

Srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”:
- Piotr KUBIAK
Odznakę pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu:
- Piotr KUBIAK
- Joanna SIKORA
Listy gratulacyjne:
- mjr Jerzy SOBCZAK
- kpt. Jacek WOLF
- Piotr KUBIAK
- Robert LEŚNIEWSKI
- Aldona MATUSZEWSKA
- Ilona SOSNOWSKA
- Elżbieta WYSOCKA
Pochwałę pisemną:
- Andrzej GRZYWACZ
- Eugeniusz CHOJNACKI
- Monika MARCINKOWSKA
- Włodzimierz SELIGA
- Joanna SIKORA
- Bożena TOMASZEWSKA

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto20.10.2017
INAUGURACJA SEZONU KULTURALNEGO W KALISKIM RATUSZU

20.10. br. w Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza spotkali się przedstawiciele świata kultury, by podsumować miniony i zainaugurować nowy sezon. Podczas uroczystości prezydent miasta Kalisza, Grzegorz SAPIŃSKI nagrodził przedstawicieli środowiska artystycznego za osiągnięcia w sezonie kulturalnym 2016/2017.

Szczególne podziękowania otrzymali przedstawiciele instytucji, które współtworzyły program oraz włączyły się w przygotowanie obchodów jubileuszu 100. rocznicy internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie. Podziękowania dla Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu odebrał ppłk Marek KOSICKI.

Nagrodzonym gratulowali prezydent Grzegorz SAPIŃSKI, wiceprezydent Artur KIJEWSKI, a także Grażyna DZIEDZIAK, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz radni Rady Miejskiej Kalisza - członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. W tradycyjnej uroczystości inauguracji roku kulturalnego wzięli udział m.in. wiceprezydent Barbara GMEREK, przedstawiciele środowisk twórczych, dyrektorzy i pracownicy jednostek kulturalnych, przedstawiciele służb mundurowych, mediów oraz duchowieństwa. Przybyli również parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele administracji publicznej.

Dla przybyłych gości oraz gospodarzy spotkania zaśpiewał chór „Kopernik” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu pod dyrekcją Henryki IGLEWSKIEJ-MOCEK.

Opracowano na podstawie strony internetowej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

foto foto foto foto foto foto20.10.2017
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

20.10.2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W uroczystości wziął udział szef wydziału mjr Jerzy SOBCZAK

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem do przygodzickiego kościoła na Mszę Świętą, po której wszyscy zebrani wrócili do szkoły, gdzie klasy pierwsze technikum oraz liceum mundurowego złożyły przysięgę, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami społeczności ZSP CKU Przygodzice. Po wystąpieniach gości, nadaniu przez Dyrektora pierwszej belki awansu w klasach mundurowych zostało przedstawione filmowe podsumowanie obozu integracyjnego klas pierwszych oraz nastąpił występ zespołu muzycznego.

Życzymy wszystkim nowym Uczniom samych sukcesów w nauce, rozwijania talentów, wielu wspaniałych przygód i nawiązania prawdziwych przyjaźni.

Opracowano na podstawie strony internetowej ZSP CKU Przygodzice.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto20.10.2017
SPOTKANIE INFORMACYJNE W PUP W OSTROWIE WLKP.

20.10 br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie z osobami poszukującymi pracę. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojkowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. Włodzimierz Seliga i Monika Marcinkowska przedstawili wszystkim zebranym jakie są możliwości pełnienia czynnej służby wojskowej. Szczegółowo omówili zasady naboru do służby przygotowawczej zawodowej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej. Następnie odpowiadali na pytania zebranych i przeprowadzali indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi konkretnymi formami służby wojskowej.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto17.10.2017
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO W PWSZ W KALISZU

17.10.br Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI wziął udział w inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu.

Naukę w kaliskiej PWSZ rozpoczyna 1500 nowych studentów. Kierunkiem, który może cieszyć się najwyższą frekwencją, jest niezmiennie pielęgniarstwo. W tym roku dużo chętnych było też na zarządzaniu, mechanice i budowie maszyn, informatyce i kosmetologii. Sporym zainteresowaniem cieszą się studia niestacjonarne. Uczelnia uruchomiła w tym roku zaoczną technologię żywności i żywienia człowieka.

Wykład inauguracyjny pt. „Podstawy i kierunki rozwoju kultury akademickiej” wygłosił prof. dr hab. n. med. Grzegorz BRĘBOROWICZ. Uroczystość uświetnił i zwieńczył recital Grzegorza TURNAUA.

Opracowano na podstawie strony internetowej faktykaliskie.pl

foto foto foto foto foto foto13.10.2017
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY I EDUKACJI NARODOWEJ

13 października br. w V Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu odbyła się uroczystość związana ze Świętem Patrona szkoły - Jana III Sobieskiego oraz Dniem Edukacji Narodowej. W uroczystości wziął udział szef wydziału mjr Jerzy SOBCZAK.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Kaliskiej Katedrze pod przewodnictwem księdza prałata Adama Modlińskiego. Po mszy nastąpiło przejście do szkoły ulicami miasta, gdzie miała miejsce już kolejna część uroczystości. Na początku dyrektor szkoły w przemówieniu odwołała się do słów patrona placówki, przywołując słynną maksymę - veni, vidi, deus vicit. Następnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych na sztandar szkoły, przekazanie sztandaru szkoły przez maturzystów klasom młodszym oraz ślubowanie nowych pocztów sztandarowych. Pierwszy raz w murach szkoły odbyła się również przysięga nowych strzelców z JS 4141 Kalisz. Druga część gali była poświęcona obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji dyrektor szkoły nagrodziła wybranych nauczycieli, a młodzież przygotowała program okolicznościowy w postaci koncertu piosenek ze specjalną dedykacją dla wszystkich nauczycieli.

Opracowano na postawie strony internetowej V LO w Kaliszu.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto13.10.2017
POŻEGNANIE MJR. PRZEMYSŁAWA BOJARCZUKA

13.10.2017 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyło się uroczyste pożegnanie szefa wydziału – zastępcy wojskowego komendanta uzupełnień mjr. Przemysława BOJARCZUKA, który w najbliższym czasie obejmie obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nowym Tomyślu. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Kaliszu ppłk. Markowi KOSICKIEMU złożył szef wydziału mjr Jerzy SOBCZAK.

Na początku uroczystości ppłk Marek KOSICKI przedstawił wszystkim zebranym poszczególne etapy służby wojskowej swojego zastępcy, podziękował za zaangażowanie i sumienne wywiązywanie się ze powierzonych obowiązków w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu oraz życzył powodzenia na nowym stanowisku służbowym, dużo spokoju i stabilizacji, pewności jutra oraz spełnienia dalszych planów zawodowych i osobistych.

Do życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności dołączyli się wszyscy żołnierze i pracownicy WKU w Kaliszu.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto11.10.2017
SZKOLENIE Z OCHRONY OBIEKTÓW


11.10.2017 roku zgodnie z „Planem kwartalnych przedsięwzięć na IV kwartał 2017 roku”,w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu przeprowadzono szkolenie z ochrony obiektów wojskowych połączone z ćwiczebnym alarmem ppoż.

Celem zajęć było praktyczne sprawdzenie funkcjonowania systemu ochrony WKU w Kaliszu z udziałem sił ochronnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo tj. przedstawicieli ochrony, Policji, Żandarmerii Wojskowej i Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonowania stanu osobowego WKU i Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Kaliszu po ogłoszeniu alarmu ppoż. Przeprowadzono praktyczną ewakuację z zagrożonego budynku.

Kierownikiem zajęć był kpt. Adam NAWROCKI. W roli napastnika wystąpił kpt. Jacek WOLF, a do czasu przyjazdu straży pożarnej całą akcją kierował pełniący dyżur mjr Jerzy SOBCZAK.

Autor tekstu: kpt. Adam Nawrocki
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto06.10.2017
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018 W UAM W KALISZU


Kolejny rok akademicki rozpoczęli studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - w piątkowe przedpołudnie uroczysta inauguracja odbyła się na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. W uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście, oraz bohaterowie tego dnia - czyli świeżo upieczeni studenci. W tym roku, na kaliskim wydziale UAM, rozpocznie naukę 430 młodych ludzi, których powitali na uczelni prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas oraz dziekan WP-A prof. dr. hab. Piotr Łuszczykiewicz.

Warto podkreślić, że inaugurujące rok akademicki "Gaudeamus igitur" rozbrzmiewało na UAM już po raz 99. W przyszłym roku Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu świętował będzie jubileusz 100-lecia istnienia.

W inauguracyjnej uroczystości udział wziął również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI.

Tekst i foto na podstawie: www.pleszew.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto07.10.2017
ZAWODY STRZELECKIE LOK W PLESZEWIE


Na strzelnicy Karczemka odbyły się Centralne Zawody Strzeleckie Klubów Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju. Do rywalizacji przystąpiło 17 zespołów, składających się z 3 osób.

Najważniejsze tego dnia było dobre oko i pewna ręka. Strzelcy walczyli o indywidualny tytuł najlepszego zawodnika w trójboju ogniowym/pcz, karabin wojskowy, granat F-1, tytuł najlepszego zespołu w trójboju oraz o tytuł mistrza wieloboju w ocenie zespołowej (w klasyfikacji generalnej).

Wyniki zawodów:
I. kbk AK:
a) indywidualnie
1. Tadeusz Piechel (woj. zachodniopomorskie)
2. Damian Bratos (woj. kujawsko-pomorskie)
3. Jakub Siemieński (woj. zachodniopomorskie)

b) zespołowo
1. Woj. zachodniopomorskie
2. Woj. świętokrzyskie
3. Woj. podkarpackie

II. P-83:
a) indywidualnie
1. Tadeusz Orłowski (woj. mazowieckie)
2. Piotr Warszakowski (woj. podkarpackie)
3. Sebastian Stachurzewski (woj. śląskie)

b) zespołowo
1. Woj. podkarpackie
2. Woj. warmińsko-mazurskie
3. Woj. śląskie

III. Granat:
a) indywidualnie
1. Tadeusz Orłowski (woj. mazowieckie)
2. Daniel Kukier (woj. śląskie)
3. Michał Bąkowski (woj. śląskie)

b) zespołowo
1. Woj. mazowieckie
2. Woj. podkarpackie
3. Woj. zachodniopomorskie

IV. Pojedynek
1. Woj. podkarpackie
2. Woj. opolskie
3. Woj. śląskie

V. Dwubój
a) indywidualnie
1. Zbigniew Milczarek (woj. lubuskie)
2. Marcin Kraft (woj. warmińsko-mazurskie)
3. Grzegorz Soszyński (woj. wielkopolskie I)

b) zespołowo
1. Woj. podkarpackie
2. Woj. warmińsko-mazurskie
3. Woj. lubuskie

VI. Trójbój
a) indywidualnie
1. Tadeusz Orłowski (woj. mazowieckie)
2. Daniel Kukier (woj. podkarpackie)
3. Zbigniew Milczarek (woj. lubuskie)

b) zespołowo
1. Woj. podkarpackie
2. Woj. warmińsko-mazurskie
3. Woj. lubuskie

VII. Dwubój i trójbój - klasyfikacja ogólna
1. Woj. podkarpackie
2. Woj. warmińsko-mazurskie
3. Woj lubuskieNajlepsi w nagrodę dostali okazałe puchary, każdemu uczestnikowi zawodów wręczono pamiątkowy dyplom. Nagrodą fair play wyróżniono Zbigniewa Winiatorskiego z woj. śląskiego.

Odznakę honorową za wybitne zasługi dla Ligi Obrony Kraju otrzymali: Tadeusz Rak i Maciej Stebach. Porcelanowym Krzyżem za zasługi dla Klubu Żołnierzy Rezerwy zostali wyróżnieni: ppłk Paweł Maziec, komendant placówki straży granicznej Poznań - Ławica; ppłk Marek Kosicki, komendant WKU w Kaliszu; mjr SG Robert Kaczmarek, komendant placówki straży granicznej w Kaliszu; ppłk Jarosław Grzesznik, dowódca 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk; ppłk Piotr Sztrom, komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu; Leszek Bierła, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego; Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Złoty Krzyż trafił do starosty pleszewskiego Macieja Wasielewskiego.

Bezpośrednimi organizatorami zawodów byli: Wielkopolska Organizacja Wojewódzka Ligi Obrony Kraju, Biuro Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu.

Tekst i foto na podstawie: www.pleszew.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto