Strona Główna BIP Strona Główna
wrzesień
 

21.09.2017
POGADANKA Z MŁODZIEŻĄ W KINIE HELIOS W KALISZU


Dnia 21 września bieżącego roku na zaproszenie specjalistki ds. kluczowych klientów Pani Moniki GAWIANOWSKIEJ z kaliskiego kina HELIOS, odbyło się spotkanie z cyklu "Kino na Temat" połączone z inauguracyjną projekcją filmu „Dunkierka”.

„Kino na Temat” to cykl spotkań filmowych, które poruszają problemy istotne dla młodzieży w okresie dorastania oraz rozpoczynających dorosłe życie. Starannie dobrany repertuar i interesujące tematy spotkań stanowią podstawę do emocjonującej dyskusji. Projekt skierowany jest do młodzieży z najstarszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Każde spotkanie tematyczne składa się z projekcji filmu oraz debaty z udziałem zaproszonych gości: dziennikarzy i ekspertów w danej dziedzinie. Ważnym elementem spotkania jest głosowanie młodzieży na kluczowe pytanie postawione w dyskusji.

W spotkaniu udział wzięli: uczniowie z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu pani Żaneta Kowalska oraz oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu kpt. Jacek WOLF.Temat spotkania był: strach, gniew, czy nadzieja – człowiek w sytuacji ekstremalnej.

Po obejrzeniu emocjonującego seansu, na temat strachu, bohaterstwa oraz innych ważnych aspektów związanych z działaniami wojennymi w Dunkierce wywiązała się ciekawa dyskusja. Na zakończenie spotkania najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi przez Kino Helios oraz WKU w Kaliszu.

„Dunkierka”no najnowsze dzieło reżysera Christophera Nolana, który jest twórcą tak spektakularnych dzieł jak "Mroczny rycerz", "Incepcja" czy "Interstellar". W swym nowym filmie postanowił zmierzyć się z tematyką drugiej wojny światowej. Film opowiada o słynnej Operacji Dynamo, której efektem była granicząca z cudem ewakuacja odciętych przez Niemców żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz innych oddziałów alianckich z Francji w 1940 roku. W wyniku trwającej blisko 10 dni akcji uratowano ponad 140 tysięcy francuskich i belgijskich żołnierzy oraz 198 tysięcy Brytyjczyków.Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Adam KOWALSKI

foto foto foto foto


28-29.09.2017
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W POZNANIU W BADMINTONA


W dniach 28-29 września 2017 r. na obiektach sportowych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznań przy uI. Bukowskiej 34 odbyły się mistrzostwa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu w badmintona o puchar Szefa WSzW w Poznaniu - płk. dr. Zdzisława MAŁKOWSKIEGO.

W mistrzostwach uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu oraz podległych wojskowych komend uzupełnień z administrowanego terenu. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszych zawodników w badmintona, którzy będą reprezentować WSzW w Poznaniu w mistrzostwach na szczeblu Sztabu Generalnego WP oraz inspirowanie żołnierzy i społeczności środowiska wojskowego do podnoszenia i utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej.
Zwycięzcami zawodów zostali:

W konkurencji indywidualnej:
I. kpt. Andrzej NIERADKO
II. kpt. Dariusz CZAJKOWSKI
III. mjr Jerzy SOBCZAK
W konkurencji deblowej:
I. kpt. Andrzej NIERADKO, kpt. Dariusz CZAJKOWSKI - WSzW w Poznaniu
II. mjr Jerzy SOBCZAK, Andrzej GRZYWACZ - WKU w Kaliszu
III. mjr Marek STARCZEWSKI, kpt. Bogdan STASIAK - WKU w Pile
Klasyfikacja drużynowa:
I. WSzW w Poznaniu
II. WKU w Kaliszu
III. WKU w Pile

Tekst: Jagoda Burda – Orłowicz
Foto: mjr Jerzy Sobczak, kpt. Robert Ołoszewski

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto


27.09.2017
DZIEŃ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO


27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie została powołana Służba Zwycięstwu Polski – fundament ogólnokrajowej konspiracji niepodległościowej. Przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w 1942 roku w Armię Krajową, tworzyła wraz z Delegaturą Rządu na Kraj i ugrupowaniami politycznymi oraz podziemnym wymiarem sprawiedliwości struktury Polskiego Państwa Podziemnego, które okazało się fenomenem w okupowanej Europie.

Z tej okazji 27 września br. władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych i szkolnych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej na cmentarzu Tynieckim w Kaliszu. W uroczystości wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Marcin Woźniak, Joanna Cieślak

foto foto foto foto foto foto foto


25.09.2017
SZKOLENIE OBRONNE W KROTOSZYNIE


Starostwo Powiatowe w Krotoszynie w dniu 25 września br. było organizatorem szkolenia obronnego w sali konferencyjnej restauracji „Cristal” w Krotoszynie. W szkoleniu udział wzięli starostowie, burmistrzowie, wójtowie, kierownicy służb, inspekcji i straży oraz osoby realizujące zadania obronne w powiatach: krotoszyńskim, ostrowskim oraz ostrzeszowskim.

Jednym z tematów podczas paneli dyskusyjnych był wykład nt.: „Rola samorządów, służb, inspekcji, i straży w realizacji zadań ujętych w planach operacyjnych”, który poprowadził starszy wykładowca Katedry Przygotowań Obronnych Państwa (Wydział Bezpieczeństwa Narodowego) z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie - ppłk rez. Zenon SOBEJKO. Wśród prelegentów swój udział miał również specjalista Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu mjr rez. Włodzimierz SELIGA, który przeprowadził wykład nt.: „Wojska Obrony Terytorialnej w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: ppłk rez. Jerzy GARCAREK

foto foto foto foto


23.09.2017
IX KALISKIE DNI MODELARZA I PASJONATA W KALISZU


W dniach 23-24 września br. w hali OSRiR-u „Arena – Kalisz” po raz dziewiąty odbyły się Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata, gdzie kilkudziesięciu wystawców zaprezentowało swoje wspaniałe kolekcje.

W hali OSRiR-u zgromadziło się wielu pasjonatów, modelarzy, rekonstruktorów, hobbystów i kolekcjonerów z okolic Kalisza i Ostrowa Wlkp. Na wystawie można było podziwiać najróżniejsze miniaturowe modele pociągów, statków i okrętów, samochodów, samolotów i pojazdów militarnych. Nie zabrakło również kolekcji owadów, kapsli od butelek, medali oraz odznaczeń wojskowych, fajek, banknotów, a także zegarków. Kanadyjska spółka Pratt & Whintey przygotowała na swoje urodziny sporo atrakcji dla najmłodszych zwiedzających, ponadto zaprezentowała działanie silnika samolotowego, którego podzespoły produkowane są w kaliskiej fabryce. Ponadto przed budynkiem można było podziwiać pojazdy militarne oraz zabytkowe wozy strażackie.

Organizatorami wystawy byli: Wielkopolski Klaster Lotniczy, Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji, a także Miasto Kalisz. Wystawcy najciekawszych kolekcji i zbiorów z rąk wiceprezydentów Kalisza Karoliny PAWLICZAK oraz Artura KIJEWSKIEGO otrzymali w nagrodę puchary.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu w tym przedsięwzięciu wzięła udział po raz pierwszy wystawiając stoisko informacyjno-promocyjne, które przygotował kpt. Jacek WOLF - oficer wydziału rekrutacji.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: kpt. Jacek WOLF

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto


22.09.2017
SPOTKANIE W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY W OSTRZESZOWIE


Dnia 22 września bieżącego roku przedstawiciele wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu Włodzimierz SELIGA oraz Monika MARCINKOWSKA przeprowadzili spotkanie (dyżur) promocyjno – informacyjne w ramach uzgodnień z Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrzeszowie. Spotkanie odbyło się w siedzibie PUP w Ostrzeszowie, na którym bezrobotna młodzież mogła zaczerpnąć informacji na temat zasad naboru (powołania) do ochotniczych form służby wojskowej. Zainteresowani z ogromną uwagą przysłuchiwali się informacjom na temat służby przygotowawczej, służby zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej. Na spotkaniu pojawiły się osoby z powiatu ostrzeszowskiego, które aktualnie nie znalazły jeszcze zatrudnienia. Być może po tym spotkaniu część z nich zwiąże swoją przyszłość zawodową z mundurem, gdzie czeka ich stała i stabilna praca w wojsku.

Tekst: Monika MARCINKOWSKA
Foto: kpt. Jacek WOLF

foto foto foto foto


16.09.2017
DZIEŃ SYBIRAKA W OSTROWIE WLKP.


Z udziałem Sybiraków, młodzieży, harcerzy, przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz służb mundurowych obchodzono w Ostrowie Wielkopolskim 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Pamięć zesłańców uczczono przy pomniku ofiar Sybiru z Ziemi Ostrowskiej.

Ostrowski pomnik już od ponad dwudziestu lat jest miejscem podniosłych uroczystości. Także w tym roku złożono pod nim wiązanki kwiatów i znicze. Wspominano obrońców Ojczyzny oraz cierpienie i śmierć tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich. Cywili, żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej, harcerzy, młodzieży i tych którzy zginęli śmiercią męczeńską w sowieckich więzieniach i katowniach. Uroczystość tradycyjnie zgromadziła członków Terenowego Koła Związku Sybiraków w Ostrowie, przedstawicieli władz samorządowych i bardzo liczne poczty sztandarowe.

Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marka KOSICKIEGO reprezentował jego zastępca mjr Przemysław BOJARCZUK.

Tekst: na podstawie www.ostrow.naszemiasto.pl
Foto: na podstawie www.ostrow.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto


16.09.2017
70-LECIE ZSP CKU W PRZYGODZICACH


16 września 2017 roku odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 70 lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Uroczyste obchody rozpoczęto od mszy świętej w Kościele NMP w Przygodzicach. Następnie zaproszeni goście udali się na teren szkoły, gdzie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, która była okazją do wielu ciekawych wspomnień, wręczenia odznaczeń, podziękowań, gratulacji i życzeń.

Organizatorami obchodów Jubileuszu i towarzyszącego mu zjazdu absolwentów było Przygodzickie Stowarzyszenie Absolwentów oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSP CKU w Przygodzicach. Na uroczystości obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, przedstawiciele służb mundurowych, absolwenci, byli i obecni nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sympatycy ZSP CKU w Przygodzicach.

W uroczystości udział wziął również oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – kpt. Jacek WOLF.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: na podstawie: www.facebook.com/zsp.cku.przygodzice/

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto


17.09.2017
78. ROCZNICA NAPAŚCI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH NA POLSKĘ


17 września, w ogrójcu klasztoru oo. Jezuitów w Kaliszu odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę. W uroczystości wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI.

W uroczystości również uczestniczyli: Andrzej PLICHTA, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, reprezentanci instytucji, stowarzyszeń, organizacji i związków kombatanckich, służb mundurowych oraz młodzież z kaliskich szkół.

W imieniu członków i władz kaliskiego oddziału Związku Sybiraków głos zabrała prezes Eugenia Pastuszek. Po złożeniu kwiatów i zniczy przed pomnikiem uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej odprawionej w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Ryszard Jezierski

foto foto foto foto foto foto foto


16.09.2017
BOHATEROM WESTERPLATTE


16.09.2017r. o godz. 18.30 mszą świętą w parafii pw. św. app. Piotra i Pawła rozpoczęły się uroczystości uczczenia pamięci bohaterów obrony Westerplatte. W uroczystości wziął udział szef wydziału WKU w Kaliszu mjr Jerzy Sobczak, który przy pomniku poświęconym obrońcom wybrzeża złożył znicz pamięci.

Hołd bohaterom oddali również: Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza, parlamentarzyści, reprezentanci środowisk kombatanckich, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, harcerze, młodzież z kaliskich szkół i parafianie.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Ryszard Jezierski

foto foto foto foto foto


14.09.2017
UROCZYSTE WRĘCZENIE AKTU MIANOWANIA NA WYŻSZY STOPIEŃ WOJSKOWY


W dniu 14 września 2017 r. w Ostrowie Wlkp. odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania porucznikowi nie podlegającemu obowiązkowi służby wojskowej Panu Henrykowi RYBAKOWI, którego Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 2640 z dnia 02 sierpnia 2017 r. mianował na stopień kapitana. Akt mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI. W uroczystości uczestniczyli również wiceprezydent Ostrowa Wlkp. Pan Jakub SZCZUREK, przyjaciele oraz rodzina Pana Henryka RYBAKA. Awansowany na kolejny stopień wojskowy Pan Henryk RYBAK jest Prezesem Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej Oddziału Ostrów Wlkp.

Tekst: Joanna SIKORA
Foto: mjr Przemysław BOJARCZUK

foto foto foto foto


09.09.2017
ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR KOMENDANTA COSSW W KALISZU


Po raz trzynasty, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, 9 września 2017 r. odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności zarówno w kategorii indywidualnej, jak i drużynowej. Do rywalizacji przystąpiło trzydzieści osiem drużyn. Wojskowa Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował: mjr Jerzy Sobczak, kpt. Adam Nawrocki oraz Dagmara Paterska.

W kategorii indywidualnej wzięło udział 141 osób. Zwycięzcą został Adam Hetman ze Szkoły Policji w Katowicach, II miejsce zajął Grzegorz Hyra z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, III miejsce zdobył reprezentant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Wojciech Litwin.

Drużyny rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach:W klasyfikacji drużynowej I miejsce zdobyła drużyna OISW Katowice, na drugim uplasowała się Szkoła Policji w Katowicach, III miejsce zdobyła drużyna COSSW.W poszczególnych konkurencjach zwyciężyli:
- Strzelanie nr 1 dokładne – Krzysztof Namyślak
- Strzelanie nr 2 dynamiczne – Wojciech Litwin
- Strzelanie nr 3 „Leniwa 9 – tka” – Adam Hetman


Strzelanie „Leniwa 9 – tka” to konkurencja, której nazwa wzięła się od daty, a konkretnie - dnia miesiąca, w którym odbywają się zawody. Polegała na wystrzelaniu dziewięciu naboi,z odległości 9 metrów, w czasie 9 sekund z wymianą magazynka.

Opracowano na podstawie strony internetowej COSSW w Kaliszu

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto


08.09.2017
CERTYFIKOWANA KLASA MUNDUROWA W SIEDZIBIE WKU W KALISZU


W siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu dnia 8 września bieżącego roku rozpoczął się cykl zajęć z Edukacji Wojskowej z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego w Kaliszu. Zajęcia przeprowadził koordynator projektu kpt. Jacek WOLF - oficer wydziału rekrutacji WKU w Kaliszu. Zajęcia odbyły się w ramach pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.

Program pilotażowy został uruchomiony 1 września 2017 roku i będzie trwał dwa lata (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, w czteroletnich technikach – odpowiednio w klasie III i IV). Program odbywa się w formie zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Łącznie 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie eksperymentu pedagogicznego.

Adresatami niniejszej edycji pilotażowej programu są uczniowie przedostatniej i ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej w latach szkolnych 2017/2018 oraz 2018/2019, uczęszczający do klas mundurowych, realizujących przedmiot „Edukacja wojskowa”.

W pilotażowej edycji bierze aktualnie udział 50 szkół wytypowanych przez oficerów Biura do Spraw Proobronnych, którego jednym z filarów dotychczasowej działalności jest wsparcie dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym.

Niniejszy program przeznaczony jest również do realizacji w czteroletnich technikach. Program powinien objąć uczniów przedostatniej i ostatniej klasy danego typu szkoły. W przypadku zgłoszenia do pilotażowego programu technikum, należy założyć, iż program trwa 1,5 roku i obejmuje całą klasę III i pierwsze półrocze klasy IV.

Absolwenci szkół biorących udział w projekcie mogą liczyć na:
- odbycie skróconego, poligonowego szkolenia przygotowawczego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
- pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
- przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji);
- stałe konsultacje (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.


Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzić w ramach programu pilotażowego dodatkowe korzyści dla uczniów w postaci: - uzyskania państwowego certyfikatu dotyczącego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej;
- dofinansowania kursu na prawo jazdy kategorii B;
- dofinansowania zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia;
- wystawienia zaświadczenia potwierdzającego realizację programu „Edukacja wojskowa” w certyfikowanych pionach wojskowych klas mundurowych wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału;
- wpisu na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu „Edukacja wojskowa” jako przedmiotu uzupełniającego (wraz z oceną końcową

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: Włodzimierz SELIGA

foto foto foto foto


07.09.2017
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W POZNANIU W STRZELANIU Z PISTOLETU WOJSKOWEGO


W dniu 07 września 2017 r. na strzelnicy pistoletowej i do strzelania z broni małokalibrowej na OC Wyciążkowo odbyły się mistrzostwa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu w strzelaniu z PW o puchar Szefa WSzW w Poznaniu - płk. dr. Zdzisława MAŁKOWSKIEGO.

W mistrzostwach uczestniczył zespół z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu oraz zespoły z podległych wojskowych komend uzupełnień z administrowanego terenu. Z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w zawodach wziął udział zespół w składzie 4 żołnierzy:

- mjr Przemysław BOJARCZUK
- mjr Jerzy SOBCZAK
- kpt. Adam NAWROCKI
- kpt. Jacek WOLF

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszych zawodników w strzelaniu, oraz reprezentacji WSzW w Poznaniu która weźmie udział w mistrzostwach na szczeblu Sztabu Generalnego WP.

Zwycięzcami zawodów zostali:
W klasyfikacji indywidualnej:
I. mjr Jerzy SOBCZAK – WKU w Kaliszu
II. kpt. Robert OŁOSZEWSKI – WSzW w Poznaniu
III. mjr Mariusz WYSOCKI - WSzW w Poznaniu

W klasyfikacji zespołowej:
I. Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu
II. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lesznie
III. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu


Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: kpt. Jacek Wolf, kpt. Robert Janczewski

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto


04.09.2017
ZMIANA DOWODZENIA W 33 BLTr W POWIDZU


4 września br. płk Dariusz Płóciennik przekazał dowodzenie 33. Bazą Lotnictwa Transportowego (33.BLTr) nowemu Dowódcy pułkownikowi pilotowi Grzegorzowi Kołodziejczykowi.

W uroczystości uczestniczył Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3.SLTr) pułkownik pilot Krzysztof Walczak, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek i instytucji wojskowych, służb mundurowych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, partnerzy społeczni współpracujący z 33. BLTr, pododdział żołnierzy amerykańskich stacjonujących w garnizonie Powidz oraz żołnierze i pracownicy bazy. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

Podczas uroczystości pułkownik pilot Krzysztof Walczak podziękował pułkownikowi Płóciennikowi za niełatwy czas dowodzenia powidzką bazą: „Dziękuję Panu za rzetelną i sumienną postawę żołnierską podczas pełnienia obowiązków Dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Zdaję sobie sprawę, że był to czas niełatwych wyzwań, którym sprostał Pan w najwyższym stopniu. Dziękuję za obowiązkowość, sumienność oraz zaangażowanie w wykonywanie zadań, a także wysiłek włożony w codzienną działalność dla dobra Sił Powietrznych”.

Z kolei pułkownikowi Kołodziejczykowi życzył powodzenia w dowodzeniu jedną z największych baz lotniczych: „Panie Pułkowniku, jestem przekonany, że doświadczenia, które zdobył Pan na poprzednich, również dowódczych stanowiskach służbowych, wykorzysta Pan z powodzeniem podczas realizacji kolejnych, niełatwych zadań służbowych. (…) Życzę Panu wytrwałości, radości i satysfakcji przy realizacji wszystkich zadań, a także wielu sukcesów oraz kolejnych osiągnięć w działalności służbowej.”

Najważniejszym punktem uroczystości było uroczyste przekazanie sztandaru bazy i podpisanie protokołu przekazania pomiędzy zdającym obowiązki dowódcy 33. BLTr pułkownikiem Dariuszem Płóciennikiem oraz przyjmującym obowiązki dowódcy bazy pułkownikiem pilotem Grzegorzem Kołodziejczykiem.

„Pomimo, że pełnię służbę w tej jednostce już od kilku lat, na stanowisku zastępcy dowódcy bazy od ponad trzech, to okres ostatnich kilku miesięcy, czasowego pełnienia obowiązków dowódcy był okresem wyjątkowym. To nie tylko okres jeden chyba z najtrudniejszych w mojej wieloletniej służbie wojskowej, ale także czas kolejnych złożonych zadań i nowych wyzwań, czas dający ogromna satysfakcję z ich właściwej realizacji. (…) Dziękuję wszystkim za te wspólne miesiące służby i pracy i dziękuję za zaangażowanie, wysoką dyspozycyjność i wyrozumiałość” – podziękował swoim podwładnym i współpracownikom zdający obowiązki dowódcy pułkownik Dariusz Płóciennik.

Z kolei pułkownik Kołodziejczyk przyznał, że przed nim stoi niełatwe zadanie, które będzie chciał wykonać na najwyższym poziomie. „Pragnę podziękować za okazane mi zaufanie i powierzenie mi tak odpowiedzialnego stanowiska. Pragnę zapewnić wszystkich tu zgromadzonych, iż dołożę wszelkich starań by tego zaufania nie zwieść” – powiedział pułkownik pilot Grzegorz Kołodziejczyk.

33. Baza Lotnictwa Transportowego to jedna z największych i najnowocześniejszych baz lotniczych w Siłach Powietrznych. Jest jednostka podporządkowana 3. Skrzydłu Lotnictwa Transportowego.

W uroczystości udział wzięli Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Marek KOSICKI wraz ze swoim zastępcą mjr Przemysławem BOJARCZUKIEM.

Autor tekstu: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Autor zdjęć: szer. Jakub Stypczyński

foto foto foto foto


04.09.2017
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W ZSP CKU W PRZYGODZICACH


4 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, w którym udział wzięli zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. W inauguracji roku szkolnego udział wzięli min. przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim: mł. insp. Piotr Wilkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim bryg. Jacek Wiśniewski oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu wz. kpt. Jacek Wolf.

Pan dyrektor mgr Tomasz GULIŃSKI, w krótkim przemówieniu powitał po wakacyjnej przerwie wszystkich zaproszonych gości, a w szczególności uczniów klas pierwszych, którym życzył sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce, a także pomyślności i wytrwałości w dążeniu do celów. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami klas przedstawionymi przez p. dyrektora udali się do wskazanych sal lekcyjnych.Autor tekstu: kpt. Jacek Wolf
Autor zdjęć: na podstawie: www.facebook.com/zsp.cku.przygodzice

foto foto foto foto foto foto foto foto


01.09.2017
UROCZYSTOŚCI W OSTROWIE WLKP. Z OKAZJI 78. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


Władze miasta i powiatu ostrowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna złożyli wraz z kombatantami wiązanki kwiatów i znicze w miejscach pamięci. Okazją do tego była przypadająca dziś 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obecne były poczty sztandarowe.

Uroczystości odbyły się przy ostrowskiej konkatedrze, u zbiegu ul. Kompałły i ul. Gimnazjalnej oraz przy ul. 60. Pułku Piechoty. Rocznicowe nabożeństwo koncelebrował w kościele Najświętszego Zbawiciela ks. prałat Sławomir Grześniak. Później oddano cześć poległym przy kwaterze żołnierzy 60. Pułku Piechoty na cmentarzu przy ulicy Bema. Na koniec kombatanci zaproszeni zostali na poczęstunek do Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Batorego.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentował Szef Wydziału – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień mjr Przemysław BOJARCZUK.

Autor tekstu: na podstawie www.ostrow.naszemiasto.pl
Autor zdjęć: na podstawie www.ostrow.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto foto foto


01.09.2017
UROCZYSTOŚCI W KALISZU Z OKAZJI 78. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


Złożeniem kwiatów i zapalaniem zniczy pod pamiątkową tablicą na ścianie ratusza uczczono w Kaliszu 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych oraz kaliskich szkół. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentował oficer WPMiAR kpt. Adam NAWROCKI.

Autor tekstu: na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl
Autor zdjęć: na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl

foto foto foto foto foto foto