Strona Główna BIP Strona Główna
maj
 

29.05.2017
DZIEŃ WETERANA


Od lat 50. XX wieku ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w misjach zagranicznych. Podczas służby poległo 118 Polaków, a 7 tysięcy ma status weterana lub poszkodowanego. Z myślą o nich w 2012 roku ustanowiono 29 maja Dniem Weterana.

Dzień Weterana to święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. Inaczej ujmując, to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy w trakcie pełnienia służby poza granicami państwa musieli dać z siebie bardzo wiele. To dzień, należnego Im szacunku i wsparcia tych, którzy przelali krew.

Co roku, 29 maja żołnierze 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk pamiętają o mundurowych, sławiących swoją odwagą, imię Wojska Polskiego poza naszą Ojczyzną. Tego dnia uwaga wszystkich skupia się szczególnie na pamięci o poległym w 2009 r. na misji w Afganistanie, kpt. Danielu Ambrozińskim, pochodzącym i pochowanym w Jarocinie.

Daniel Krzysztof Ambroziński był żołnierzem 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną. W V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w randze porucznika, pełnił obowiązki specjalisty w Zespole Doradczo-Łącznikowym (OMLT) stacjonującym w bazie Vulcan w Ghazni. Zginał 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel (dystrykt Adżiristan w północno-zachodniej części "polskiej" prowincji Ghazni). Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana.

Hołd tak zasłużonemu żołnierzowi złożyła delegacja 16. batalionu remontu lotnisk, sierż. Sebastian WOŹNIAK, kpr. Dominik WALCZAK, st. szer. Robert SZYMENDERA oraz przedstawiciel WKU Kalisz, p. Marek REGULSKI. Zapalili znicze na grobie Kapitana Ambrozińskiego oraz oddali należną Mu cześć.

Autor tekstu: Paulina Pilarczyk
Autor zdjęć: Paulina Pilarczyk

foto foto foto foto foto foto foto foto foto

27.05.2017
DZIEŃ DZIECKA NAD ZALEWEM SZAŁE


W dniu 27.05.2017 r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu wzięła udział w obchodach „Miejsko-Powiatowego Dnia Dziecka”, który po raz trzeci zorganizowali: Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Miasto Kalisz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Urząd Miejski Gminy Opatówek oraz Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Piknik przyciągnął tłumy kaliszan, na których czekało całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych min.: gry i zabawy, konkursy, występy taneczne, specjały kulinarne kaliskich gmin, przejażdżki kolejką, kule wodne, bańki i dmuchańce.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował: mjr Jerzy SOBCZAK, Magdalena SIKORA oraz Marek REGULSKI. W działalności promocyjno-informacyjnej przedstawicieli WKU wspierali również żołnierze z innych jednostek wojskowych. Sierż. pchor. Piotr SYNKIEWICZ z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu udzielał informacji o naborze do służby kandydackiej oraz zasadach jej pełnienia w uczelni wojskowej. St. szer. Agnieszka GAWEŁ ze 104 batalionu logistycznego z Wałcza informowała o zasadach naboru i pełnienia zawodowej służby wojskowej. Odwiedzający stoisko promocyjne mogli również zapoznać się z pojazdem używanym do transportu materiałów i środków bojowych, który na co dzień wykorzystywany jest w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Szczegółowych informacji na ten temat udzielał kierowca pojazdu szer. Dawid DUTKIEWICZ.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Jerzy Sobczak

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

26.05.2017
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA ZAWODOWEGO NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI SŁUŻBY WIĘZIENNEJ


W dniu 26 maja br. dwustu sześćdziesięciu trzech funkcjonariuszy, w tym sześćdziesiąt sześć kobiet, ukończyło szkolenie zawodowe na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Byli to funkcjonariusze różnych specjalizacji: penitencjarnej, ochronnej, organizacyjno–prawnej, kadrowej, finansowej, ewidencyjnej, kwatermistrzowskiej, informatycznej, zatrudnienia oraz służby zdrowia.

W uroczystości, na zaproszenie komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, ppłk. Ryszarda Czaprackiego, udział wzięli: Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński, Wiceprezydent Miasta Kalisza, Pani Barbara Gmerek, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych: policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej, straży miejskiej, przedstawiciele nauki i szkolnictwa wyższego a także duchowieństwa.W uroczystości zakończenia szkolenia wziął również udział ppłk w st. spocz. Krzysztof Jędrzejak, który w styczniu b.r. dokonywał inauguracji szkolenia oficerskiego. Na placu apelowym byli również uczniowie klas mundurowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, którzy w tym dniu ukończyli trzytygodniową praktykę szkolną.

W czasie uroczystego zakończenia szkolenia wręczone zostały wyróżnienia za bardzo dobre wyniki. Prymusem szkolenia został młodszy wychowawca, szer. Michał Pietrasik z Aresztu Śledczego w Łodzi, II lokatę uzyskała st. szer. Katarzyna Jabłońska, młodszy wychowawca z Zakładu Karnego Zabrze, III lokatę zajęła st. kpr. Olga Kruczyńska, radca prawny z Zakładu Karnego Czarne. Absolwentom wręczone zostały pochwały oraz listy gratulacyjne za bardzo dobre wyniki w szkoleniu oraz organizację i udział w przedsięwzięciach o charakterze społecznym i charytatywnym.

Czas spędzony w ośrodku był dla wielu absolwentów możliwością poszerzenia wiedzy, doświadczeń zawodowych, poznania ciekawych ludzi, zawiązania przyjaźni. Był to też czas na wymianę doświadczeń z kolegami z innych jednostek penitencjarnych w Polsce. Uczestnicy dzisiejszej uroczystości spotkają się jeszcze raz w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, w czasie przygotowań do uroczystej promocji oficerskiej SW.

Autor tekstu: mjr Joanna Kempa
Autor zdjęć: COSSW w Kaliszu

foto foto foto foto foto foto foto

25.05.2017
CEREMONIA WRĘCZENIA AKTÓW MIANOWANIA


25.05.2017r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe dla podoficerów i szeregowych odbywających służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Ceremonię wręczenia awansów prowadził oficer Wydziały Planowania Mobilizacyjnego i Administrowania Rezerwami kpt. Robert SAKOWSKI. Akty mianowania wręczał czasowo pełniący obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu mjr Przemysław BOJARCZUK. Mianowania otrzymali:

Na stopień starszego kaprala:
- kpr. TOBIAS Mateusz

Na stopień kaprala:
-st. szer. FINSTER Joanna

Na stopień starszego szeregowego:

 • szer. MAJCHRZAK Aleksander
 • szer. CIESIELSKI Filip
 • szer. JARANTOWSKI Andrzej
 • szer. REBELSKI Kamil
 • szer. BIAŁEK Bartłomiej
 • szer. GRZEŚKOWIAK Marcin
 • szer. JEŻAK Krzysztof
 • szer. SZULC Sebastian
 • szer. PACHOLCZYK Hubert
 • szer. WÓJCIK Roman
 • szer. FIGLAK Grzegorz
 • szer. BACIK Artur
 • szer. JENDRZEJAK Marcin
 • szer. BANASZAK Przemysław
 • szer. MIELCAREK Dawid

Wszystkim mianowanym w imieniu kadry i pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu składamy gratulacje.

Autor tekstu: Joanna Sikora
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

23.05.2017
UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA POSTAĆ PŁK MIECZYSŁAWA MOZDYNIEWICZA


23.05.2017 r. w Pleszewie odbyła się uroczystość upamiętniająca postać płk. Mieczysława MOZDYNIEWICZA. Inicjatorem przedsięwzięcia było Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie. W uroczystości wziął udział: ppłk Andrzej KRUPIŃSKI, mjr Jerzy SOBCZAK, kpt. Jacek WOLF, Marek REGULSKI. Wojskowa Komenda Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu podczas uroczystości wystawiła również stanowisko promocyjno-informacyjne.

Uroczystości zainicjowała msza święta w kościele Najświętszego Zbawiciela, po zakończeniu której zebrani Goście, przeszli do Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy. Druga, zasadnicza część uroczystości rozpoczęła się złożeniem meldunku Dowódcy 2. SLT o gotowości pododdziału do uroczystej zbiórki. Chwilę później odczytana została uchwała rady miejskiej o nadaniu imienia płk. Mieczysława MOZDYNIEWICZA jednemu z placów na terenie miasta, po czym dokonano odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej płk. M. MOZDYNIEWICZA – dowódcy 17 Dywizji Piechoty Armii Poznań podczas bitwy nad Bzurą, a w latach 1927 - 1935 dowódcy 70 Pułku Piechoty – oddziału piechoty Wojska Polskiego II RP stacjonującego w Pleszewie.

Zwieńczeniem uroczystości był odczytany przez ppor. Dawida GROMACKIEGO apel pamięci oraz salwa honorowa oddana przez kompanię honorową pod dowództwem kpt. Adriana KEMPY. Uroczystościom towarzyszyły wystawy statyczne sprzętu wojskowego, emblematów oddziałów zbrojnych z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz wystawa prac młodzieży Centrum i oferty programowej OHP z Centrum w Pleszewie.

Opracowano na podstawie strony internetowej 16. brl w Jarocinie.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

10.05.2017
UROCZYSTE WRĘCZENIE MIANOWAŃ NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI


W dniu 10 maja 2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia kombatantom mianowań na pierwszy stopień oficerski przyznanych postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

W uroczystości, która odbyła się w Ratuszu w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczył Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu - płk dr Zdzisław MAŁKOWSKI, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Ewa MATECKA oficerowie z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu oraz rodziny nowo mianowanych.

Wręczenia aktu mianowania na pierwszy stopień oficerski dokonał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu wraz z Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego niżej wymienionym kombatantom:
- szer. nie podl. ob. sł. wojsk. Władysław KORYCIAK,
- szer. nie podl. ob. sł. wojsk. Michał SóWKA.

Na zakończenie Szef WSzW w Poznaniu płk dr Zdzisław MAŁKOWSKI wraz z Panią Wiceprezydent serdecznie pogratulował mianowania i życzył wszelkiej pomyślności.

Autor zdjęć i tekstu: Jagoda Burda - Orłowicz

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto