Strona Główna BIP Strona Główna
kwiecień
 

28.04.2017
ŚWIĘTO BATALIONU I PRZEKAZANIE OBOWIĄZKÓW DOWÓDCY


28 kwietnia br. 16 batalion remontu lotnisk uroczyście obchodził swoje doroczne święto. Podczas tegorocznej uroczystości odbyło się przekazanie obowiązków nowemu Dowódcy 16. brl.

Uroczystości rozpoczęły się apelem w koszarach, w obecności zaproszonych Gości w osobach Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Jacka PSZCZOŁY, byłych Dowódców jarocińskiej jednostki wojskowej, Szefa Oddziału Planowania Infrastruktury Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – płk Przemysława TOMPOROWSKIEGO, przedstawicieli Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – płk Krzysztofa SIWKA oraz płk Artura TALIKA, Szefa Oddziału Inwestycji Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – płk Przemysława GOGOLIŃSKIEGO, przedstawiciela 12. Terenowego Oddziału Logistycznego w Warszawie – mjr Piotra CIEPIELSKIEGO, Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – płk Andrzeja KRUPIŃSKIEGO, dowódców i przedstawicieli jednostek wojskowych współpracujących z 16. brl, Starosty Jarocińskiego – Pana Teodora GROBELNEGO, Burmistrza Jarocina – Pana Adama PAWLICKIEGO, przedstawicieli organizacji i instytucji z Jarocina na co dzień współpracujących z JW 3918, oraz wielu znamienitych gości, których nie sposób wymienić.

W trakcie uroczystego apelu dowódca jednostki ppłk Andrzej GALAN wyróżnił w swoim rozkazie specjalnym za wzorową postawę i osiąganie bardzo dobrych wyników w działalności służbowej żołnierzy i pracowników wojska, życząc jednocześnie całemu stanowi osobowemu dalszych sukcesów w służbie i pracy oraz dużo zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych zadań. Chwilę później nastąpiła ceremonia przekazania Sztandaru i dowodzenia 16. jarocińskim batalionem remontu lotnisk nowemu Dowódcy, ppłk Jarosławowi GRZESZNIK.

Apel zakończyła defilada, w której wspólnie z żołnierzami 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk, brała udział młodzież klas o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Po apelu zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Jarocina i okolic, korzystając z Dnia Otwartych Koszar, obejrzeli pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Jednak największą atrakcją odchodów był niewątpliwie dynamiczny pokaz sprzętu inżynieryjnego i lotniskowego, wykorzystywanego w codziennej działalności batalionu. Okazję do zaprezentowania swoich umiejętności mieli m.in. operatorzy nośnika teleskopowego, zgarniarki samobieżnej, walca ogumionego, koparki gąsienicowej, spycharko-ładowarek oraz kierowcy wielotonowych samochodów samowyładowczych i zestawów niskopodwoziowych. Niewątpliwym zainteresowaniem cieszyły się również stoika promocyjne Żandarmerii Wojskowej, czy WKU z Kalisza. Zachwycone dzieci korzystały z możliwości wejścia do pojazdu Straży Pożarnej, czy Policji.

Na zakończenie uroczystości nie zabrakło wojskowej grochówki – tradycyjnego poczęstunku, przy którym żołnierze spotkali się ze społecznością lokalną.

Autor tekstu i zdjęć Paulina Pilarczyk

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

22.04.2017
77. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ


Mszą świętą w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Mszę celebrował Jego Ekscelencja, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, O. dr. Łukasz BUZUN. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli do ogrójca klasztoru oo. jezuitów, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod pomnikiem katyńskim. Podczas tej części obchodów, odczytany został apel pamięci, w którym wspominano kaliskich lekarzy, polskich oficerów, funkcjonariuszy ówczesnej Straży Więziennej, urzędników, naukowców i duchownych, którzy ponieśli śmierć z rąk sowieckich oprawców, a ich ciała zakopano w lasach Katynia, Charkowa i Miednoje.

Podczas uroczystości Wojskowa Komendę Uzupełnień reprezentował szef wydziału mjr Jerzy SOBCZAK, który złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Joanna Kempa

foto foto foto foto foto foto foto foto foto

12.04.2017
77. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ


W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w składzie: mjr Jerzy SOBCZAK, kpt. Adam NAWROCKI złożyła znicz na grobie Gabrieli Zych, kaliszanki, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku.

Gabriela Lucyna Zych (ur. 31 maja 1941 w Kalisz) – polska działaczka społeczna, założycielka (wraz z mężem, Leszkiem Zychem) stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Kaliszu i jego przewodnicząca, inicjatorka budowy pomnika ofiar zbrodni katyńskiej w tym mieście. W Kaliszu została zapamiętana jako osoba powszechnie lubiana i szanowana, niezwykle aktywna i optymistyczna, która dla wnuków ocaliła pamięć.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Monika Marcinkowska

foto foto foto foto