Strona Główna BIP Strona Główna
listopad
 

30.11.2016
SZKOLENIE Z PRACOWNIKAMI POCZTY POLSKIEJ S.A.


W dniach 23.11.2015 i 30.11.2015 r. w siedzibie Poczty Polskiej w Kaliszu przy ul. Zamkowej, odbyły się szkolenia z pracownikami Poczty Polskiej S.A. Tematem szkoleń były procedury dostarczania dokumentów powołania w trybie szczególnym. W spotkaniu placówek Poczty Polskiej S.A. rozlokowanych na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu.

Tekst: Marek REGULSKI
Foto: Marek REGULSKI

foto foto

25.11.2016
UROCZYSTE POŻEGNANIE PANI GRAŻYNY JĘDRZEJCZAK


W dniu 25 listopada bieżącego roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI na uroczystej zbiórce pożegnał odchodząca na emeryturę Panią Grażynę JĘDRZEJCZAK.

Pani Grażyna JĘDRZEJCZAK w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu przepracowała ponad 31 lat. Od 1 lipca 1985 r. do 25 listopada 2016 r. wykonywała kolejno obowiązki na stanowiskach: starsza maszynistka, starszy referent oraz inspektor w sekcji mobilizacji i administrowania rezerwami oraz w wydziale planowania mobilizacyjnego i administrowania rezerwami.

Za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków Pani Grażyna JĘDRZEJCZAK została wyróżniona brązowym, srebrnym oraz złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz brązowym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Odchodzącą na emeryturę, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu uhonorował listem gratulacyjnym oraz nagrodą pieniężną. Wraz z żołnierzami i pracownikami wojska życzył dużo spokoju, stabilizacji i pewności jutra oraz podziękował za bardzo duże zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Monika MARCINKOWSKA

foto foto foto foto foto foto

21.11.2016
SPOTKANIE Z UCZNIAMI W SP NR 8 W KALISZU


21 listopada br. oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu kpt. Jacek WOLF odwiedził uczniów klasy 2 i 3 Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawej lekcji patriotyzmu, na której dowiedzieli się czym zajmują się żołnierze na co dzień, jak trudna i ważna jest ich praca dla naszej ojczyzny. Dzieci zapoznane zostały również z rolą Wojska Polskiego w czasie pokoju oraz dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych, a także biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Poruszona podczas spotkania tematyka wojskowa zainteresowała zarówno chłopców, jak i dziewczynki, które z wielkim entuzjazmem przystąpiły do krótkiego treningu musztry. Żołnierska wizyta była bardzo udana i ciekawa. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały obdarowane opaskami odblaskowymi i długopisami.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Elżbieta SOBCZAK, Anna ZDZIUBANY

foto foto foto foto foto foto

14.11.2016
XI POWIATOWY FESTIWAL PIEŚNI LEGIONOWEJ I HISTORYCZNEJ W GODZIESZACH WIELKICH


14 listopada bieżącego roku w Zespole Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich odbył się XI Powiatowym Festiwalu Pieśni Legionowej i Historycznej. Honorowy patronat nad festiwalem objęli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal wraz z Wójtem Gminy Godziesze Wielkie Józefem Podłużnym. Formuła festiwalu oraz jego tematyka już od jedenastu lat upamiętnia znaczenie Narodowego Święta Niepodległości.

W konkursie udział wzięło około 250 uczniów spośród 11 szkół powiatu kaliskiego, którzy wykazali się ogromnym twórczym zapałem wykonując po jednym utworze o tematyce historyczno – patriotycznej. Podczas festiwalu zgromadzeni goście wysłuchali występów uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w czterech kategoriach – zespoły wokalne ze szkoły podstawowej i gimnazjum, a także chór mieszany i chór gimnazjum.

Uczestników oceniało jury w składzie:

- Dr Beata Szymańska, wykładowca Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM w Kaliszu, w specjalności dyrygentura i chóralistyka;
- Wojciech Zjawiony, kierownik Działu Etnografii Muzeum Okręgowego w Kaliszu;
- Ewa Kowalczyk – Wiśniewska, nauczycielka plastyki w Zespole Szkół w Piotrowie;
- Krzysztof Florczyk, student piątego roku Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu.


WYNIKI FESTIWALU:

Kategoria Zespoły Szkoły Podstawowe
1. Szkoła Podstawowa w Rajsku;
2. Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej;
3. Szkoła Podstawowa w Ciepielewie;
4. Szkoła Podstawowa w Koźminku.


Kategoria Zespoły Gimnazjum
1. Gimnazjum w Brzezinach.


Kategoria Chóry Gimnazjum
1. Gimnazjum im. Ks. W. Blizińskiego w Liskowie;
2. Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku.


Kategoria Chóry Mieszane
1. Zespół Szkół w Woli Droszewskiej;
2. Zespół Szkół w Blizanowie;
3. Zespół Szkół w Stawie;
4. Zespół Szkół w Radliczycach.


W festiwalu udział wziął również oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – kpt. Jacek Wolf.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: M. KRASZKIEWICZ

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

19.11.2016
WYSTĘP REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO


19.11.2016 r. w Kaliskiej Arenie odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Występ zespołu był kontynuacją obchodów Święta Niepodległości w Kaliszu. Zespół i zaproszonych gości przywitał Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz SAPIŃSKI. - Święto niepodległości nabiera innego wymiaru, gdy możemy obchodzić je wspólnie z zespołem artystycznym naszego wojska - mówi prezydent Kalisza. - Dla wielu z nas był to z pewnością wieczór pełen wzruszeń, a przy okazji solidna lekcja historii.

Zgromadzeni w Arenie wysłuchali m.in. pieśni z czasów, gdy Polacy walczyli o niepodległość. Nie zabrakło także tańca i recytacji.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk

foto foto foto foto foto foto foto

11.11.2016
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej KRUPIŃSKI w dniu 11.11.2016 r. wziął udział w obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się przed kaliskim ratuszem. Pod pamiątkową tablicą na ratuszu kwiaty i znicze złożyli samorządowcy, posłowie, senatorowie, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, uczniowie kaliskich szkół. W imieniu Miasta i jego mieszkańców uczynili to: prezydent Grzegorz Sapiński i Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. Wcześniej kwiaty złożono przy ulicy Kazimierzowskiej, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość uświetnił występ orkiestry Gród nad Prosną.

Podczas uroczystości prezydent Grzegorz Sapiński oraz Mateusz Przyjazny, prezes Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego, Tadeusz Krokos, prezes kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Jan Kłysz, wicestarosta kaliski wręczyli nagrody uczestnikom XIV Marszu Wolności.

Z Głównego Rynku kaliszanie udali się do katedry, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez JE ks. Łukasza Buzuna, Biskupa Pomocniczego Diecezji Kaliskiej, oprawę muzyczną zapewnił Zespół Kameralny Filharmonii Kaliskiej, pod dyrekcją Adama Klocka.


Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto