Strona Główna BIP Strona Główna
sierpień
 

28.08.2016
WIELKOPOLSKIE DOŻYNKI W LISKOWIE


28.08 br. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wziął udział w XVIII Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich.

Wielkopolskie dożynki w Liskowie rozpoczęło otwarcie wystawy rolniczej, nawiązująca do wielkich wystaw organizowanych z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego w 1925 i 1937 r. W niedzielę swoje wyroby i dokonania zaprezentowało 30 wystawców z całej Wielkopolski.

- Widzimy jak wielkopolskie rolnictwo się zmieniło i rozwinęło. Nasi rolnicy zaliczają się do europejskiej elity - mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Przedstawiciele samorządu złożyli też kwiaty na grobie ks. Blizińskiego, a następnie odbyła się polowa msza, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Podczas mszy zostały poświęcone dożynkowe wieńce z całej Wielkopolski. Po nabożeństwie odbył się obrzęd dożynkowy, poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Marszałek województwa dzielił się chlebem wypieczonym z tegorocznych ziaren, otrzymanym z rąk starostów dożynek – Magdaleny Bruź oraz Jacka Grzelaka. Tę część zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Zwycięzcami w konkursie wieńcowym zostali: I miejsce powiat pilski, II miejsce powiat złotowski, III miejsce powiat czarnkowsko – trzcianecki. W konkursie na stoisko dożynkowej wystawy I miejsce zajęło Stowarzyszenie LGD 7 Kraina Nocy i Dni, II miejsce Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, III miejsce Klub Kolekcjonerów Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych.

- Dożynkowe święto to w polskiej tradycji to czas radości i podziękowań „Panu Bogu za płony a ludziom za trud”. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie go podzielić - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - I nie ma chyba lepszego miejsca jak Lisków, a by mówić o sile jaką daje współpraca i umiejętność łączenia się wokół wspólnego celu. To tutaj nieco ponad 100 lat temu pod przewodnictwem ks. Wacława Blizińskiego wcielono tak bliskie Wielkopolsce idee pracy organicznej w sposób naprawdę imponujący. Gmina Lisków kontynuuje te tradycje i rozwija.

Marszałek Woźniak przypomniał, że ten rok był dla rolników trudny. Kapryśna pogoda utrudniała żniwa, a plony są niższe niż w roku ubiegłym.

- Odczujemy to wszyscy, bo rolnictwo jest wiodącą dziedziną wielkopolskiej gospodarki - podkreśla marszałek Woźniak. - I choć nie każdego roku możemy cieszyć się efektami adekwatnymi do wysiłku, nie mamy w tej dziedzinie powodów do kompleksów, bowiem wielkopolskie gospodarstwa umiejętnie korzystają z możliwości, jakie stwarzają fundusze unijne.

Wielkopolskie dożynki w Liskowie zakończyły występy artystyczne, a gwiazdą wieczoru był zespół Bajm.


Opracowano na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl


15.08.2016
OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W PLESZEWIE


Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wziął udział w uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowanej 15 sierpnia w Pleszewie przy pomniku "Chwały artylerzystom". Pomnik ten to symbol upamiętniający szlak bojowy 4 Brygady Artylerii Ppanc. i Armii LWP oraz żołnierzy 70 Pułku Piechoty WP, poległych w czasie II wojny światowej.

Apel w dniu Święta Wojska Polskiego w Pleszewie zorganizował Związek Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 4 w Pleszewie. Poprowadził go płk w stanie spoczynku Zygmunt RESZEL. Wartę honorową przy pomniku objęli rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w mundurach historycznych polskiej armii wrześniowej 1939 roku oraz harcerze. Wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn. Następnie kwiaty złożyły delegacje biorące udział w uroczystości.W imieniu władz powiatu wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył wicestarosta Pleszewski Eugeniusz MAŁECKI w asyście przewodniczącego Komisji Zdrowia Rady Powiatu Leopolda LISA oraz Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie Jacek JARUSA. Następnie kwiaty złożyły pozostałe delegacje: UMiG i Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Związku Żołnierzy WP, Związku Kombatantów Południowej Wielkopolski, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, przedstawiciele LOK, ZHP oraz firmy Auto Centrum „Rystal”.

Opracowano na podstawie strony http://pleszew.naszemiasto.pl


15.08.2016
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO ORAZ 96 ROCZNICY CUDU NAD WISŁĄ W OSTRZESZOWIE


Święto Wojska Polskiego oraz 96 rocznicę Cudu nad Wisłą – jednego z największych zwycięstw w dziejach polskiego oręża – 16 sierpnia obchodzili mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego. Okolicznościowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym w intencjach patriotycznych, którą odprawili ks. Jakub UBYSZ-PIASECKI i ks. Marcin HUMENIUK. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości – przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji społeczno-politycznych, harcerze oraz mieszkańcy, w asyście pocztów sztandarowych przeszli na ostrzeszowski rynek, gdzie złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami na frontowej ścianie ratusza. W uroczystości wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI.

Powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego zaszczyciło grono kombatantów z ostrzeszowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, jak również wojskowych wielu stopni nadal pełniących służbę, jak i w stanie spoczynku.

Opracowano na podstawie strony http://www.powiatostrzeszowski.pl


15.08.2016
TABLICA PAMIĘCI W DAWNYCH KOSZARACH W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM


15 sierpnia br. na terenie dawnych koszar odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą formacje wojskowe, które przez blisko sto lat stacjonowały w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystość zgromadziła byłą kadrę zawodową dawnej jednostki, a także jej pracowników cywilnych. Podczas uroczystości Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu reprezentował kpt. Robert SAKOWSKI.

Obelisk został odsłonięty dzisiaj, z okazji Dnia Wojska Polskiego. Stanął na skwerze przy budynku, w którym przez lata mieścił się sztab jednostki.

- Nasza dzisiejsza skromna uroczystość jest dowodem, że czas, jaki spędziliśmy w tych koszarach był dobrze wykorzystany. Dzięki Bogu nie dane nam było walczyć na froncie, ale dobrze dbaliśmy o gotowość bojową jednostki. Dzięki tej tablicy i informacjom na niej zawartym każdy będzie mógł poznać historię tego miejsca – powiedział długoletni komendant Jednostki Wojskowej 1956 w Ostrowie i współinicjator tablicy płk Zbigniew WOŚKO.

Wraz z nim odsłonięcia dokonał ostatni dowódca płk Juliusz NOWAK i prezes ostrowskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego chor. Antoni ŁUKOMSKI. Uroczystość na terenie dawnych koszar poprzedziła msza w intencji żołnierzy i ich rodzin w konkatedrze. Potem nastąpił przemarsz ulicami miasta z Ostrowską Orkiestrą Koncertową. Muzycy na podstawie przechowanych do dziś nut wykonali m.in. przedwojenny marsz 60 Pułku Piechoty.

Opracowano na podstawie strony http://ostrow.naszemiasto.pl/


15.08.2016
ZŁOŻYLI HOŁD OBROŃCOM OJCZYZNY


15 sierpnia, w 96. rocznicę "Cudu nad Wisłą" i z okazji Święta Żołnierza Wojska Polskiego, kaliszanie złożyli hołd obrońcom ojczyzny. W uroczystościach, w kościele garnizonowym i na cmentarzu wojskowym wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Później delegacje udały się na Cmentarz Wojskowy na Majkowie. Tam, na grobie majora Stefana Waltera, kwiaty złożyła m.in. delegacja z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, władz miasta - Andrzej PLICHTA - przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceprezydenci Kalisza - Piotr KŚCIELNY i Artur KIJEWSKI. Hołd obrońcom ojczyzny złożyli też przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

Tekst: Marta Bogdańska
Foto: Marta Bogdańska


12.08.2016
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO


W dniu 12 sierpnia br. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego i 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po złożeniu meldunku przez kpt. Roberta SAKOWSKIEGO Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI przywitał wszystkich zgromadzonych a w szczególności zaproszonych gości i złożył żołnierzom służby czynnej, rezerwistom, kombatantom oraz pracownikom wojska najlepsze życzenia.

Następnie został odczytany wyciąg z rozkazu Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu dotyczący przyznania nagród uznaniowych żołnierzom zawodowym oraz rozkaz Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu w sprawie wyróżnienia pochwałą pisemną, urlopem nagrodowym oraz przyznania nagród pieniężnych dla żołnierzy i pracowników WKU.

Podczas uroczystej zbiórki za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa odznaczony został Gwiazdą Afganistanu st. szer. rez. Dariusz DYMALSKI oraz mianowany na stopień starszy kapral, kpr. w st. spocz. Henryk KĘDZIA.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Monika Marcinkowska


15.08.2016
XXV BIEG IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W KOBYLINIE


15 sierpnia br. w Kobylinie odbył się Jubileuszowy XXV Bieg im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego honorowy patronat objął Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu. Celem powyższego przedsięwzięcia, zorganizowanego przez Burmistrza Miasta Kobylin Bernarda JASIŃSKIEGO jest popularyzacja biegania wśród społeczeństwa, uczczenie pamięci Budowniczego Niepodległej Rzeczypospolitej Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz uczczenie Święta Wojska Polskiego.

Podobnie jak w zeszłym roku 15-kilometrowa trasa biegu wiodła ulicami miasta. Biegnie w Kobylinie staje się coraz bardziej popularne. W XXV edycji biegu na starcie stanęło 279 zawodników (o 16 więcej niż w 2015 r.). W trakcie realizacji biegu głównego przeprowadzono również biegi dla licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych.

Wyniki w kwalifikacji generalnej mężczyzn:
1 miejsce – Artem KAZBAN, czas 00:47:21;
2 miejsce – Paweł OLIJNYK, czas 00:47:40;
3 miejsce – Krzysztof SZYMANOWSKI, czas 00:48:30.


Wyniki w kwalifikacji generalnej kobiet:
1 miejsce – Switlana OLIJNYK, czas 0:58:43;
2 miejsce – Julia DIATLOWA, czas 00:58:54;
3 miejsce – Danuta PISKOROWSKA, czas 00:59:54.


Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk. Zdzisława MAŁKOWSKIEGO reprezentował szef wydziały Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu mjr Jerzy SOBCZAK, który wręczył puchar zwycięzcy biegu.

Podczas biegu Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu wystawiła stoisko informacyjno – promocyjne. Pan Marek REGULSKI informował wszystkich zainteresowanych o zasadach powołania do ochotniczych form służby wojskowej oraz odpowiadał na pytania związane z tworzoną Obroną Terytorialną.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: mjr Jerzy Sobczak, Marek Regulski


12.08.2016
OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W GARNIZONIE JAROCIN


12 sierpnia w koszarach 16 jarocińskiego batalionu remontu lotnisk odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. W uroczystości wziął udział szef wydziału Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu mjr Jerzy SOBCZAK oraz specjalista wydziału Marek REGULSKI.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku o gotowości pododdziałów do jego przeprowadzenia a następnie Dowódca batalionu wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie sięgając do chlubnej tradycji oręża polskiego, podkreślając znaczenie dokonań naszych poprzedników walczących za wolność i niepodległość Polski.

W okolicznościowej części apelu odczytane zostały rozkazy o mianowaniu na kolejny stopień wojskowy 43 żołnierzy, decyzje o nadaniu medali resortowych oraz odczytany został rozkaz specjalny Dowódcy Jednostki Wojskowej 3918 z okazji Święta Wojska Polskiego w sprawie wyróżnienia żołnierzy i pracowników wojska. Chwilę później nastąpiła najmilsza część apelu, czyli wręczenie aktów mianowania, medali oraz nagród rzeczowych i listów gratulacyjnych.

Obchody Święta Wojska Polskiego, połączone z dniem otwartych koszar zgromadziły liczne grono mieszkańców Jarocina. W tym czasie funkcjonowało stanowisko promocyjno-informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu gdzie wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat zasad naboru do ochotniczych form służby wojskowej.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Paulina Pilarczyk


01.08.2016
72. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


1. sierpnia br. punktualnie o godz. 17.00 w Kaliszu, podobnie jak w całym kraju, w hołdzie dla uczestników powstania warszawskiego zawyły syreny alarmowe. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Ogrójcu Klasztoru OO Jezuitów w których wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI oraz przedstawiciele władz miasta, organizacji politycznych, stowarzyszeń i związków kombatanckich, służb mundurowych i młodzieży szkolnej. Przed obeliskiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze a następnie została odprawiona msza w intencji powstańców.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Tomasz Staszczyk