Strona Główna BIP Strona Główna
grudzień
 

21.12.2015
CEREMONIA WRĘCZENIA AKTÓW MIANOWANIA.


W dniach 7 i 21 grudnia 2015 roku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyła się ceremonia wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe podoficerów odbywających służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Na stopień starszego sierżanta
sierż. Krzysztofa Rebelkę

Na stopień starszego kaprala
kpr. Karola Smolarka
kpr. Zbigniewa Pawłowskiego

Akty mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Jerzy Sobczak21.12.2015
DZIEŃ PAMIĘCI O POLEGŁYCH I ZMARŁYCH NA MISJACH I OPERACJACH WOJSKOWYCH POZA GRANICAMI KRAJU


21.12.2015 r. po raz pierwszy w Polsce jest dniem pamięci o poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych poza granicami kraju. Przypada on w czwartą rocznicę zamachu w Afganistanie, w którym zginęło pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na terenie administrowanego przez WKU w Kaliszu spoczywa dwóch żołnierzy, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami kraju. W dowód pamięci na grobach poległych żołnierzy delegacje z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu zapaliły znicze. Na grobie kpr. Radosława Szyszkiewicza znicz złożył mjr Jerzy Sobczak, natomiast na grobie kpt. Daniela Ambrozińskiego, kpt. Jacek Wolf.

Śp. kpt. Daniel Ambroziński urodził się 7 września 1977 w Skierniewicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Koluszkach, maturę zdał w Technikum Spożywczym w Łodzi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył kursy specjalistyczne m.in. Ranger Course w Fort Benning GA USA w 2005 oraz Mountain Summer Training Course w szwajcarskim Andermatt. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2001. Służył w Zamościu, następnie w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Leźnicy Wielkiej, gdzie od sierpnia 2008 pełnił funkcję szefa sekcji rozpoznania w 1 batalionie. Podczas pierwszej swojej misji zagranicznej służył w VI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną. W V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w randze porucznika, pełnił obowiązki specjalisty w Zespole Doradczo-Łącznikowym (OMLT) stacjonującym w bazie Vulcan w Ghazni. Zginał 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel (dystrykt Adżiristan w północno-zachodniej części "polskiej" prowincji Ghazni). Porucznik Daniel Ambroziński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana.

Śp. kpr. Radosław Szyszkiewicz był kierowcą-sanitariuszem w plutonie rozminowania Zgrupowania Bojowego „A” w bazie Ghazni. Na tym samym stanowisku służył w kraju – w 5. Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie-Podjuchach. Służbę wojskową rozpoczął w kwietniu 2008 r. Służba w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie była jego pierwszą misją. Miał 22 lata, był kawalerem. Zginął, gdy jadąc pojazdem (typ MRAP) wjechał na minę-pułapkę ukrytą pod przepustem. Został pośmiertnie awansowany przez Ministra Obrony Narodowej ze stopnia starszego szeregowego na stopień kaprala. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył poległego żołnierza Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Jerzy Sobczak, Monika Marcinkowska19.12.2015
WIGILIA GMINNA W BLIZANOWIE.19 grudnia br. Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wziął udział w spotkaniu wigilijnym w Blizanowie. Impreza zgromadziła byłych i obecnych parlamentarzystów, przedstawicieli władz powiatu, gminy, przedsiębiorców, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, członków stowarzyszeń i instytucji współpracujących z gminą. Wicestarosta kaliski Jan Kłysz i Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów w imieniu marszałka województwa wielkopolskiego wręczyli odznaczenie przyznane najstarszemu kombatantowi z gminy Blizanów – Władysławowi Szurkowi z Brudzewa, który 9 kwietnia tego roku skończył 102 lata. Poza młodzieżą w repertuarze świątecznym zaprezentowali się też: Orkiestra Dęta OSP Blizanów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów i Zespół Folklorystyczny „Kalina”. Po modlitwie ks. Tomasza Strzeleckiego – proboszcza parafii w Blizanowie przyszła pora na łamanie się opłatkiem i życzenia indywidualne. Nie zabrakło też stołu z wigilijnymi potrawami. Organizatorem imprezy byli: Sławomir Musioł - wójt gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Zespół Szkół w Blizanowie.

Opracowano na podstawie strony internetowej Gminy Blizanów.17.12.2015
PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI W KALISZU.Tradycją stało się już, że w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu spotykają się, żeby połamać się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie, serdeczne świąteczne życzenia. W tegorocznej uroczystości uczestniczył Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej Krupiński, Zastępca Komendant Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł.insp. Konrad Chmielewski, Ksiądz Biskup Edward Janiak, Prezydent Miasta Kalisza Pan Grzegorz Sapiński wraz ze swoimi zastępcami, Wicestarosta kaliski Pan Jan Kłysz, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, prokuratury oraz innych instytucji na co dzień współpracujących z Policją.

Spotkanie zostało zorganizowane w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. Jak co roku na zaproszenie Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu mł.insp. Mirosława Ścisłego przybyło liczne grono gości. Szef kaliskiej jednostki podziękował policjantom i pracownikom cywilnym za dotychczasową rzetelną i pełną zaangażowania służbę i pracę. Podziękował także zaproszonym gościom za pomoc i bardzo dobrą współpracę, która każdego dnia przyczynia się do skutecznej poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta oraz powiatu kaliskiego.

Głos zabrał również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł.insp. Konrad Chmielewski, który życzył wszystkim zebranym, aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły im. w spokojnej rodzinnej atmosferze, a Nowy 2016 Rok stał się czasem spełnionych marzeń i sukcesów. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli także Prezydent Miasta Kalisza Pan Grzegorz Sapiński oraz Wicestarosta kaliski Pan Jan Kłysz.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa, wszyscy wspólnie odśpiewali kolędę zaintonowaną przez kapelana kaliskich policjantów księdza Roberta Lewandowskiego. Następnie głos zabrał ksiądz Biskup Edward Janiak, który następnie poświęcił opłatki. Świąteczne spotkanie zakończyło się życzeniami, wspólnym łamaniem się opłatkiem oraz poczęstunkiem, podczas którego wszyscy zebrani dzielili się refleksjami na temat mijającego 2015 roku.

Opracowano na podstawie strony internetowej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.17.12.2015
SPOTKANIE OPŁATKOWE W WOJSKOWEJ KOMENDZIE UZUPEŁNIEŃ W KALISZU17 grudnia 2015 roku w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu podległej pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu odbyło się „spotkanie opłatkowe” z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej KRUPIŃSKI, powitał wszystkich zaproszonych gości oraz kadrę i pracowników. Wśród zaproszonych gości obecny był proboszcz parafii pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu ks. płk rez. Tadeusz PAŁUSKA, który odczytał fragment Pisma Świętego i tym samym wprowadził zgromadzonych w świąteczny nastrój. Po wspólnie zaśpiewanej kolędzie wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem a następnie zasiedli do wigilijnego stołu na którym znajdowało się zgodnie z tradycją 12 potraw i puste miejsce dla zabłąkanego wędrowca.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Włodzimierz Seliga, Marek Regulski15.12.2015
SPOTKANIE Z PPŁK. GRZEGORZEM KALICIAKIEM OBROŃCĄ CITY HALL15 grudnia w Zespole Szkół w Blizanowie odbyło się spotkanie autorskie z pułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem – dowódcą największej bitwy żołnierzy polskich po II wojnie światowej w Karbali (Irak). Współorganizatorem spotkania była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu. W spotkaniu wziął udział Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej KRUPIŃSKI oraz Szef Wydziału mjr Jerzy SOBCZAK.

W kwietniu 2004 roku w środkowym Iraku, w świętym mieście Karbala polscy żołnierze stoczyli krwawą bitwę z radykalnymi bojownikami Muktady as-Sadra. Otoczeni przez wrogów, w nieprzyjaznym mieście, przez kilka dni bez wsparcia z powietrza bronili dwupiętrowego budynku City Hall. Rebelianci mieli wielokrotną przewagę liczebną. Co chwila ponawiali szaleńcze ataki. Mieli moździerze, RPG, granatniki „Pallad”, których pociski potrafią przebić pancerz BRDM-a. Nie przejmowali się prawem wojennym i byli gotowi umrzeć za swoją sprawę.

Pod dowództwem kapitana Grzegorza Kaliciaka, zwiadowcy z 17.Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, szturmani z Bielska-Białej, dwa Oddziały Szybkiego Reagowania, żołnierze plutonu o kryptonimie Hamer oraz grupa logistyków poradzili sobie wzorowo z dziesięciokrotnie liczniejszą grupą przeciwników i obronili City Hall. W półtoragodzinnym spotkaniu uczniowie Gimnazjum w Blizanowie, Jankowie Pierwszym i Piotrowie z uwagą słuchali wypowiedz ppłk. KALICIAKA a następnie zadawali pytania. Na zakończenie spotkania ppłk Andrzej KRUPIŃSKI podziękował wszystkim za przybycie, panu Pułkownikowi za przekazanie swoich przeżyć z udziału w misjach wojskowych a zwłaszcza tych związanych z obroną City Hall.

Ppłk Grzegorz Kaliciak jest absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu z 1997. Podjął studia na kierunkach politologia oraz zarządzanie kryzysowe. Jako żołnierz zawodowy podjął służbę w 4 Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie w składzie 4 Dywizji Zmechanizowanej, pełniąc funkcję dowódcy plutonu. Po awansie na stopień kapitana w 1999 pełnił funkcję dowódcy kompanii do 2001. Następnie był dowódcą kompanii w 1 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej w składzie 17 Brygady Zmechanizowanej. W ramach 17 Brygady Zmechanizowanej sprawował stanowisko szefa sztabu batalionu i zastępcy dowódcy 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Został awansowany do stopnia majora. Został dowódcą Batalionu Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich im. por. Jana Rzepy. Został awansowany do stopnia podpułkownika.

Pełnił służbę wojskową na misjach wojskowych poza granicami Polski. Służył w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku: w 2004 podczas II zmiany jako dowódca kompanii rozpoznawczej, w 2006 podczas IV zmiany, w 2007 podczas VIII zmiany jako szef TOC (taktyczne centrum dowodzenia). Na początku kwietnia 2004 na stanowisku dowódcy kompanii rozpoznawczej kierował obroną ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Służył także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie: podczas VIII zmiany od 2010 do 2011 (w niepełnym wymiarze czasowym), podczas IX zmiany w 2011 jako zastępca dowódcy ZBB BRAVO. Został autorem książki pt. Karbala. Raport z obrony City Hall, opublikowanej w kwietniu 2015 r. We wrześniu tego roku premierę miał opisujący te wydarzenia polski film fabularny pt. Karbala, w którym pojawia się postać kpt. Kalickiego, pierwowzorem którego jest osoba kpt. Grzegorza Kaliciaka.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Paulina Wróblewska08.12.2015
POWOŁANIE DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ


Na początku grudnia w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu przeprowadzono kwalifikacje do służby przygotowawczej. Szkolenie dla zakwalifikowanych kandydatów rozpocznie się w korpusie oficerskim i szeregowych 7 stycznia 2016 r. natomiast w korpusie podoficerskim 2 lutego 2016 r. Rozmowy kwalifikacyjne z osobami, które złożyły wnioski o powołanie do służby przygotowawczej przeprowadziła komisja w skład której weszli: mjr Jerzy SOBCZAK, Elżbieta WYSOCKA oraz Maria GARCAREK. Po udzieleniu rekomendacji oraz przeprowadzeniu badań Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej KUPIŃSKI powołał kandydatów do odbycia służby przygotowawczej. Zgodnie z otrzymanymi zadaniami do służby przygotowawczej w korpusie oficerskim powołano 2 kandydatów, w korpusie podoficerski 1 kandydata oraz w korpusie szeregowych 24 kandydatów. Powołani do służby przygotowawczej po jej ukończeniu, już jako żołnierze rezerwy, będą mogli ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: kpt. Jacek WOLF


07.12.2015
POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY.


7 grudnia 2015 r. w murach V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy szkołą a Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu. Porozumienie podpisała Dyrektor Szkoły mgr Elżbieta Mikołajczyk oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński.

Współpraca będzie prowadzona w celu upowszechniania patriotycznych tradycji oręża polskiego, wspierania nowoczesnych form edukacji młodzieży w realizacji programów edukacji obronnej, pogłębiania wiedzy, szczególnie uczniów klas mundurowych Szkoły z zakresu obronności państwa i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas podpisywania porozumienia szef wydziału rekrutacji mjr Jerzy Sobczak zapewnił, że w miarę posiadanych możliwości zostaną przekazane szkole aktualne materiały informacyjne związane z rekrutacją i naborem do chłodniczych form służby wojskowej. W najbliższym czasie zostanie również przeprowadzone spotkanie informacyjne z młodzieżą zainteresowaną służbą przygotowawczą kandydacką oraz zawodową służbą wojskową. V LO jako jedyne liceum w Kaliszu i regionie współpracujetakże ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” . Uczniowie liceum mogą zostać członkiem Jednostki Strzeleckiej 4141 Kalisz, która działa w murach szkoły. Uczestnicząc w zajęciach strzeleckich, uczniowie mają zapewnione dodatkowe szkolenia specjalistyczne z zakresu: ratownictwa pola walki, kartografii, marszów kondycyjnych, szkolenia piechoty górskiej, elementów taktyki czarnej, taktyki zielonej i wielu innych sprawności realizowanych pod okiem instruktorów wewnętrznych i zewnętrznych. W szkole istnieje także sekcja strzelectwa pneumatycznego oraz ostrego (przy współpracy ze Stowarzyszeniem Strzeleckim „Bellona” oraz Kaliskim Bractwem Strzelców Kurkowych).

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Jerzy Sobczak, Monika Marcinkowska