Strona Główna BIP Strona Główna
październik
 

30.10.2015
HOŁD POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM W MISJACH POZA GRANICAMI KRAJU.


W dniu 30.10.2015 r., w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, kpt. Jacek WOLF - oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu podlegającej pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu zapalił znicze na grobach żołnierzy, którzy oddali życie na służbie w misjach wojskowych poza granicami kraju.

Znicze złożono na grobie śp. kpt. Daniela AMBROZIŃSKIEGO, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Jarocinie, śp. sierż. Piotra ŁOSIAKA, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Opatówku oraz śp. kpr. Radosława SZYSZKIEWICZA, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Iwanowicach.

Dzień Wszystkich Świętych jest szczególnym dniem w trakcie, którego w szczególny sposób zwracamy się pamięcią do naszych kolegów, którzy odeszli na wieczna służbę. Jest to również dzień refleksji nad wartościami, którymi kierują się żołnierze pełniący służbę wojskową. Pamięć o żołnierzach poległych na misjach zawsze jest stała i żywa.

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: Marzanna SZYSZKIEWICZ

 

 24.10.2015
ĆWICZENIA ŻOŁNIERZY REZERWY


Dnia 24 października bieżącego roku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu odbyły się jednodniowe ćwiczenia żołnierzy rezerwy zamieszkałych na terenie administrowanym przez WKU w Kaliszu.

Po sprawdzeniu frekwencji Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI przywitał przybyłych rezerwistów i zapoznał z planem sobotnich ćwiczeń. Następnie cały stan osobowy rezerwistów wraz z kadrą zawodową przegrupował się autokarem do Jednostki Wojskowej 3293 w Powidzu, gdzie czekała już druga grupa rezerwistów wraz z kadrą zawodową z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie. Po krótkiej przymiarce każdy z rezerwistów otrzymał umundurowanie polowe. Następnie obydwie grupy rezerwistów udały się na strzelnicę garnizonową gdzie każdy z ćwiczących został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa podczas strzelania, budową oraz rozkładaniem broni, ponadto odbył strzelanie bojowe nr 1 z pistoletu wojskowego P-83, a także nauczył się zakładania i zdejmowania maski przeciwgazowej. Po intensywnym szkoleniu wszyscy żołnierze spożyli ciepły posiłek i zdali do magazynu sorty mundurowe.

Po powrocie do siedziby WKU w Kaliszu zapoznano szkolonych ze strukturą organizacyjną oraz komórkami wewnętrznymi, zadaniami realizowanymi przez Wojskową Komendę Uzupełnień oraz obowiązkami służbowymi czasu „W”. Ponadto przeprowadzono szkolenie z ochrony informacji niejawnych oraz z kształcenia obywatelskiego. Na zakończenie ppłk Andrzej KRUPIŃSKI omówił przebieg ćwiczeń, podziękował rezerwistom za stawiennictwo oraz ogromne zaangażowanie podczas ćwiczeń i wręczył okolicznościowe upominki.

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: kpt. Jacek WOLF, kpt. Adam RYBKA

 

 23.10.2015
TARGI ZAWODÓW W KROTOSZYNIE


W piątek, 23 października na sali CSiR w Krotoszynie odbyły się Targi Zawodów, które zgromadziły wielu wystawców, przedsiębiorców i młodzież szkolną.

Targi Zawodów zorganizowane zostały przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP oraz Hufiec Pracy w ramach Tygodnia Kariery. Targi skierowane były przede wszystkim do młodzieży szkolnej, która miała możliwość sprawdzenia aktualnych ofert pracy, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Wśród wystawców nie zabrakło również służb mundurowych, gdzie można było się zapoznać z warunkami naboru do Wojska Polskiego oraz Policji. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentował oficer wydziału rekrutacji kpt. Jacek Wolf.
W dzisiejszych czasach pracodawcy przychodzą do urzędu pracy i szukają pracowników, bo rąk do pracy po prostu brakuje. Mimo kilkuprocentowego bezrobocia. Dlatego tak ważne są podobne imprezy oraz kierunki kształcenia w szkolnictwie ponadgimnazjalnym - powiedział starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.

W części oficjalnej wyróżniono medalami zasłużonych przedsiębiorców. W imieniu senator Andżeliki Możdżanowskiej wręczał je burmistrz gminy Krotoszyn Franciszek Marszałek. Otrzymali je kolejno: firma Jotkel, firma Max Pol, Piekarnia Łyskawa oraz firma GS Krzysztof Ludwiczak.Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: kpt. Jacek WOLF, Zenon SĘKOWSKI

 

 21.10.2015
POWIATOWE TARGI PRACY W KĘPNIE


Dnia 21 października br. na zaproszenie Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pani Iwony RATAJ, kpt. Jacek WOLF z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu podlegającej pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu wziął udział w V Powiatowych Targach Pracy w Kępnie.

Ich organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie.
Targi skierowane były przede wszystkim do osób bezrobotnych, poszukujących pracy ale również młodzieży szkolnej, która miała możliwość sprawdzenia aktualnych ofert pracy, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

Podczas targów na 32 stoiskach zaprezentowali się liczni pracodawcy jak również instytucje wspierające. Wśród wystawców nie zabrakło również służb mundurowych, gdzie można było się zapoznać z kryteriami jakie należy spełnić podczas rekrutacji do Wojska Polskiego, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Dla uczestników przygotowano również oferty szkoleń Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Centrum Rozwoju Kompetencji oraz Ośrodków Doskonalenia Zawodowego. Uczestnicy targów mogli także skorzystać z porad ekspertów pracowników ZUS, US, Urzędów Gmin oraz PIP w zakresie samo zatrudnienia i pozyskania środków finansowych na własny biznes.

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: kpt. Jacek WOLF, Marian KLEPACZ

 

 17.10.2015
60 LAT POLSKIEGO TOWARZYSTWA HISTORYCZNEGO W KALISZU

Kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego świętuje 60 lat działalności. Z tej okazji w dniu 17 października 2015 r. w kaliskim ratuszu odbyła się uroczysta konferencja w której wziął udział szef wydziału rekrutacji mjr Jerzy SOBCZAK.

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele Miasta Kalisza: wiceprezydent Piotr Kościelny, Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew Włodarek, wiceprzewodniczący RM, Marzena Pastuszak, naczelniczka Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Wśród gości znaleźli nie tylko członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, czy autorzy Rocznika Kaliskiego, ale także miłośnicy historii reprezentujący środowiska kulturalne i społeczne.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji naukowych – mgr Tadeusza Krokosa, prezesa oddziału PTH, dra hab. Tadeusza Baranowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, dra Adama Kędzierskiego, kierownika Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, mgr Moniki Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu.

Konferencję zwieńczyło otwarcie wystawy prezentującej dorobek Oddziału PTH, zatytułowanej „Historio, tyś jest złotą Ariadny przędzą”, przygotowanej przez Monikę Sobczak-Waliś i Leszka Tomczaka.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Anna Błaszczyk

 

 16.10.2015
POGADANKA Z MŁODZIEŻĄ W KINIE HELIOS W KALISZU


Dnia 16 października bieżącego roku na zaproszenie specjalistki ds. kluczowych klientów Pani Moniki GAWIANOWSKIEJ z kaliskiego kina HELIOS, odbyło się już drugie spotkanie z cyklu "Kino na Temat" połączone z projekcją filmu „Karbala”. W spotkaniu udział wzięli: uczniowie klas maturalnych z IV LO w Kaliszu, podoficerowie z 10 BKPanc w Świętoszowie: sierż. Tomasz NOWAK oraz sierż. Leszek SOBCZYK oraz oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu kpt. Jacek WOLF.

Po obejrzeniu emocjonującego seansu, na temat strachu, bohaterstwa oraz innych ważnych aspektów związanych z działaniami wojennymi w Karbali, opowiedzieli weterani walk biorący udział w misji „OPERATION IRAQI FREEDOM”. Młodzież zasypała żołnierzy mnóstwem pytań. Uczniowie pytali m.in. o powody, dla których podoficerowie wyjechali na misję, o ich reakcje na stres na polu walki, a także o to czy odnieśli jakieś poważne obrażenia podczas działań wojennych. Podczas spotkania młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytanie: "Czy na wojnie trudno jest być bohaterem"? Niemal 80 procent uczniów bez wahania odpowiedziało, że tak.
Na zakończenie kpt. Jacek WOLF przedstawił uczniom kryteria jakie należy spełniać aby zostać żołnierzem zawodowym. Ponadto omówił zasady naboru do uczelni wojskowych w ramach służby kandydackiej, zasady rekrutacji oraz możliwości pełnienia służby przygotowawczej i zawodowej, a także służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi przez Kino Helios oraz WKU w Kaliszu.

„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza. Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Autor tekstu: kpt. Jacek WOLF
Autor zdjęć: Dawid WŁODARCZYK

 

 09.10.2015
ŚWIĘTO DNIA PATRONA W V LO W KALISZU

9 października 2015 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu miały miejsce uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. przedstawicieli władz miasta, duchowieństwa oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI. W trakcie obchodów 7. rocznicy nadania szkole imienia wielkiego króla Jana III Sobieskiego, Dyrektor Szkoły mgr Elżbieta Mikołajczyk podkreślała wielką rolę klas mundurowych działających w murach Sobieskiego. Widać je podczas obchodów najważniejszych świąt państwowych, przy zabezpieczaniu imprez masowych (Bieg Ptolemeusza, Marsz Życia, bezpieczne Wakacje w Mieście czy Spotkania Młodych na Polach Lednickich). Dodatkowo to jedyne oddziały w Kaliszu, gdzie realizowana jest Innowacja Pedagogiczna "Elementy Bezpieczeństwa Wewnętrznego". W ramach tego programu młodzież w każdym tygodniu ma dodatkowo godzinę musztry wojskowej, elementów bezpieczeństwa informacji elektronicznej, elementy obronności kraju oraz elementy wyszkolenia strzeleckiego. Warto podkreślić, że jako jedyni w regionie regularnie młodzież z Sobieskiego uczestniczy w zajęciach na strzelnicy z broni ostrej - dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Strzeleckim Bellona w Kaliszu. Podczas obchodów dnia Patrona, zgodnie z ceremoniałem szkoły, młodzież klas pierwszych ślubowaniem na sztandar została uroczyście włączona do społeczności Sobieskiego. Dokonano również zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego. Punktem kulminacyjnym było przekazanie sztandaru Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego. To wielkie wyróżnienie dla tak młodej placówki edukacyjnej, która w przyszłym roku będzie obchodziła swoje XX-lecie istnienia. Uroczystość była wzbogacona przez program patriotyczny "Patriotyzm wczoraj i dziś", podczas którego młodzież Sobieskiego z solistkami Państwowej Szkoły Muzycznej przypomniała korzenie Polski w pieśniach, które budowały i podtrzymywały tożsamość narodową: od "Bogurodzicy" przez "My Pierwsza Brygada", aż do współczesnych pieśni marszowych, wykonywanych podczas zajęć w terenie.V liceum Ogólnokształcące przyjmując w swej nazwie imię wielkiego Króla dostąpiła ogromnego zaszczytu. Jan III Sobieski jest postacią wyjątkową w tradycji narodowej, jest symbolem potęgi polskiego wojska, uosobieniem Sarmaty, bohaterem, który dawał poczucie dumy z chwalebnej przeszłości, krzepił serca Polaków w okresie zaborów, inspirował pisarzy, artystów, polityków i dowódców wojskowych. To wykształcony, bywały w Europie człowiek, wytrawny wódz, wspaniały mąż, ojciec, mecenas sztuki i nauki- To Polak- dziś powiedzielibyśmy – współczesny Europejczyk. Jan III Sobieski jako patron V Liceum Ogólnokształcącego wyznacza nam- uczniom tej szkoły kierunek niełatwy, prowadzący drogą honoru, godności i umiłowania Ojczyzny prosto do zwycięstwa. Należy podkreślić, że w tym roku - w Dniu Patrona szkoły – Liceum Sobieskiego wzbogaciło się o jeszcze jeden sztandar, który został uroczyście przekazany społeczności Sobieskiego – sztandar Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego.

Podczas uroczystości ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wręczył Dyrekcji pamiątkowy ryngraf Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu.

Dzięki współpracy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiegoz Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu możliwe było zaproszenie do Kalisza gen dyw. w st. spocz. Bogusława Packa, a także organizacjaprzysięgi strzeleckiej przed gmachem dawnej Szkoły Kadetów na Pl. Św. Józefa, która odbyła sięw marcu br.

Tekst: Piotr Kempiński
Foto: Piotr Kempiński

 

 02.10.2015
UROCZYSTA PRZYSIĘGA WOJSKOWA W KONINE

Na konińskim Placu Wolności odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej. Organizatorem uroczystości było miasto i 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza.

Była to pierwsza od wielu lat tak duża uroczystość wojskowa w Koninie. Nic więc dziwnego, że zgromadziła nie tylko rodziny żołnierzy składających przysięgę, ale i wielu mieszkańców Konina. W piątek, 2 października, dokładnie w południe na Plac Wolności przybył dowódca 33. Bazy, płk pil. Mieczysław Gaudyn, który przyjął meldunek o gotowości pododdziałów, oraz powitał sztandar jednostki, żołnierzy, zaproszonych gości, rodziców i wszystkich zgormadzonych.

Następnie zgodnie z wojskowym ceremoniałem odbyła się przysięga wojskowa. Gromkim echem rozległy się po konińskiej starówce słowa Roty Przysięgi powtarzane za Dowódcą przez żołnierzy. Najlepsi z nich, wyróżniający się w szkoleniu i osiągający najlepsze wyniki żołnierze - szer. elew Witold Wiliński, szer. elew Mateusz Staniszewski, szer. elew Adrian Wojkowski i szer. elew Hubert Zdanowicz - zostali wyróżnieni złożeniem przysięgi na Sztandar.

„W życiu każdego człowieka jest wiele chwil i wydarzeń wyjątkowych, takim wydarzeniem dla każdego żołnierza jest akt złożenia przysięgi wojskowej. Przysięga wojskowa, którą złożyliście przed chwilą na sztandar 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w obecności rodziców, gości, dowódców i kolegów należy do szczególnie ważnych aktów identyfikacji żołnierza nie tylko ze służbą wojskową, ale także z Ojczyzną. Od najdawniejszych czasów przysięga jest uroczystym aktem ślubowania, jest wyrazem celów i zadań postawionych żołnierzowi przez naród, jest wreszcie źródłem siły moralnej polskiego żołnierza. Mimo, że na przestrzeni dziejów, słowa roty przysięgi ulegały modyfikacjom, jednak pozostały wspólne, święte wartości: wierność i oddanie Polsce, obrona Ojczyzny, godność i honor”. – podkreślił w przemówieniu skierowanym do nowo zaprzysiężonych żołnierzy płk Gaudyn. –„ Jestem przekonany, że w toku Waszej dalszej służby dołożycie wszelkich starań, by słowa przysięgi stały się faktem pokojowej realizacji zadań dla dobra naszej Ojczyzny - Rzeczypospolitej Polskiej” – dodał dowódca.

Żołnierzom pogratulował również Prezydent Miasta Józef Nowicki, który podkreślił fakt znakomitej współpracy miasta z żołnierzami z Powidza i wyraził ogromną radość z faktu, że mieszkańcy mogą liczyć na obecność polskich mundurów na organizowanych w Koninie uroczystościach patriotycznych i rocznicowych. Głos zabrali także: w imieniu rodziców żołnierzy - Pani Anna Staniszewska, a w imieniu nowo zaprzysiężonych żołnierzy - szer. elew Cezary Stando.

Następnie odczytano rozkaz o wyróżnieniach, które wyróżniającym się w dotychczasowym szkoleniu żołnierzom i ich rodzicom wręczyli: płk Gaudyn i Prezydent Nowicki. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Zanim to nastąpiło goście i mieszkańcy podziwiać mogli wyszkolenie żołnierzy powidzkiego Zespołu Działań Specjalnych, którzy zaprezentowali swoje umiejętności prezentując różne warianty zatrzymania i obezwładniania przeciwnika.

Żołnierze służby przygotowawczej rozpoczęli szkolenie w dniu 1 września. Po uroczystej przysiędze udali się na swoje pierwsze przepustki. Wrócą do jednostki w poniedziałek wieczorem. Ich dalsze szkolenie potrwa do 4 grudnia. Dopiero po jego zakończeniu będą mogli ubiegać się o przystąpienie do służby kontraktowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

W uroczystości udział wziął również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI.

Tekst: na podstawie: www.3sltr.wp.mil.pl
Foto: www.konin.naszemiasto.pl