Strona Główna BIP Strona Główna
wrzesień
 


27.09.2015
DZIEŃ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

27 września jest Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji mjr Jerzy SOBCZAK złożył znicz na zbiorowej mogile Żołnierzy Polskiego Podziemia znajdującej się na cmentarzu tynieckim w Kaliszu.

Wcześniej uroczystość odbyła się przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na ścianie kaliskiego ratusza, a także przy monumencie w Lesie Skarszewskim, gdzie 19 stycznia 1945 roku rozstrzelano grupę 56 członków ruchu oporu.

W imieniu miasta i jego mieszkańców cześć pomordowanym oddali: wiceprezydenci Kalisza - Piotr KOŚCIELNY i Artur KIJEWSKI, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew WŁODAREK, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Kaliszu, Wincenty PAWLACZYK i Janusz SIBIŃSKI z Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Skarszewie.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Anna Błaszczak

 

 

 


24.09.2015
POGADANKA Z MŁODZIEŻĄ W KINIE HELIOS W KALISZU

Dnia 24 września bieżącego roku na zaproszenie specjalistki ds. kluczowych klientów Pani Moniki GAWIANOWSKIEJ z kaliskiego kina HELIOS, odbyło się spotkanie z cyklu "Kino na Temat" połączone z inauguracyjną projekcją filmu „Karbala”. W spotkaniu udział wzięli: uczniowie klas maturalnych z IV LO w Kaliszu, podoficerowie z 10 BKPanc w Świętoszowie: sierż. Tomasz NOWAK oraz sierż. Leszek SOBCZYK, pani psycholog Wiesława RYMARCZUK z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kaliszu oraz oficer wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu kpt. Jacek WOLF.

Po obejrzeniu emocjonującego seansu, na temat strachu, bohaterstwa oraz innych ważnych aspektów związanych z działaniami wojennymi w Karbali, opowiedzieli weterani walk biorący udział w misji „OPERATION IRAQI FREEDOM”. Młodzież zasypała żołnierzy mnóstwem pytań. Uczniowie pytali m.in. o powody, dla których podoficerowie wyjechali na misję, o ich reakcje na stres na polu walki, a także o to czy odnieśli jakieś poważne obrażenia podczas działań wojennych. Podczas spotkania młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytanie: "Czy na wojnie trudno jest być bohaterem"? Niemal 100 procent uczniów bez wahania odpowiedziało, że tak.

Na zakończenie kpt. Jacek WOLF przedstawił uczniom kryteria jakie należy spełniać aby zostać żołnierzem zawodowym. Ponadto omówił zasady naboru do uczelni wojskowych w ramach służby kandydackiej, zasady rekrutacji oraz możliwości pełnienia służby przygotowawczej i zawodowej, a także służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi przez Kino Helios oraz WKU w Kaliszu.

„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.

Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza. Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Dawid WŁODARCZYK

 

 

 23.09.2015
DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE

23 września 2015 r. w Auli Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu kaliskiego, w której wziął udział mjr Jerzy SOBCZAK.

Debata zorganizowana została w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych. Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy, a także wymianę informacji między policją a mieszkańcami, o istniejących zagrożeniach oraz wypracowanie wspólnych metod ich eliminowania.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Tomasz Staszczyk

 

 

 22.09.2015
SPOTKANIE Z WETERANEM WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ BELGII I HOLANDII

Dnia 22 września bieżącego roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI udał się na spotkanie z byłym żołnierzem I Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława MACZKA. Okolicznościowe spotkanie z Panem mjr w st. spocz. Stanisławem JEZIORNYM odbyło się w jego domu w Kuźnicy Słupskiej w powiecie kępińskim.

Spotkanie było okazją do wspomnień z trudnych chwil podczas II Wojny Światowej. Na zakończenie ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wręczył weteranowi pamiątkowy ryngraf oraz życzył wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, szczęścia i spokoju, a także spełnienia najskrytszych marzeń.

Pan mjr w st. spocz. Stanisław Jeziorny urodził się w 1924 r. Po wrześniu 1939 roku trafił do niemieckiego obozu pracy. Po wylądowaniu na Zachodzie Sił Sprzymierzonych (Anglików, Amerykanów oraz Kanadyjczyków) obóz, w którym przebywał został wyzwolony przez żołnierzy kanadyjskich. Stamtąd w 1944 roku trafił do 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Służąc w 1 Pułku Pancernym walczył pod koniec 1944 roku oraz w 1945 roku na terenie Francji, Holandii i Belgii. Służbę w ostatnich dniach wojny kończył w 7 Batalionie Strzelców Podhalańskich.

Nad kanałem „Kempen” w okolicach Merksplas w Belgii, gdzie jego Brygada Strzelców Podhalańskich prowadziła walki z zaciekle broniącymi się Niemcami doskonale pamięta bardzo trudną przeprawę przez ten kanał. Przy kapliczce z figurą Matki Boskiej został wówczas postrzelony przez snajpera niemieckiego. Jego kolega został tam śmiertelnie trafiony. „To dzięki opiece Matki Boskiej przeżyłem tę bitwę” – tak wspominał niegdyś Stanisław JEZIORNY na specjalnych uroczystościach związanych z obchodami wyzwolenia przez Wojsko Polskie tego Belgijskiego miasta w 1944 roku, na które został zaproszony przez Burmistrza Merksplas Franka Wilrycx’a.

Stanisław JEZIORNY został między innymi odznaczony honorowym medalem w dowód wdzięczności i uznania za zasługi wyzwolenia Merksplas podczas II Wojny Światowej przez Burmistrza miasta Merksplas na uroczystym zgromadzeniu tamtejszej Rady Miejskiej. Został również uhonorowany specjalnym dyplomem od Burmistrza Grodziska – Henryka Szymańskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej – Marka Klinickiego za udział w walkach wyzwoleńczych na terenie Belgii. Przez cały czas czynnie działa w Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Robert LEŚNIEWSKI

 

 

 19.09.2015
ZAWODY STRZELECKIE W COSSW W KALISZU

W dniu 19 września 2015 roku, na strzelnicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu odbyły się XI Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta COSSW w Kaliszu. Podczas sportowych zmagań zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w kategorii drużynowej, jak również indywidualnej. Do rywalizacji przystąpiło 139 zawodników reprezentujących Służbę Więzienną, Policję, Straż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu a także koła strzeleckie. Nad przebiegiem zawodów i bezpieczeństwem uczestników czuwała wykwalifikowana kadra ośrodka. Współorganizatorem zawodów było Stowarzyszenie Strzeleckie BELLONA.

Trzyosobowe drużyny wykonywały strzelania: na odległość 25 metrów z pistoletu maszynowego 9 mm PM – 06 „Glauberyt”, na osi 50-metrowej, dokładne z odległości 25 metrów z pistoletu kaliber 9 mm, na osi 25 metrowej, następnie dynamiczne tzw. „parszywa dziewiętnastka". To ostatnie, którego pomysłodawcami są wykładowcy Zakładu Technik Interwencyjnych i Szkolenia Strzeleckiego COSSW w Kaliszu, polegało na oddaniu 19 strzałów w czasie 19 sekund na odległość 19 metrów.

Drużynowo, I miejsce zajęli przedstawiciele Airport Kraków, II miejsce zajęła I drużyna z COSSW w Kaliszu, III przedstawiciele Straży Granicznej z Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Lubaniu. Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji najlepszym strzelcem w klasyfikacji indywidualnej okazał się Tomasz Romańczuk z Biura Ochrony Rządu, drugie miejsce zajął Tomasz Górka z II OSSG w Lubaniu, trzecie Kazimierz Kieś z Bractwa Strzeleckiego Salwa Wołomin.

Zastępca Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, ppłk Krzysztof Jędrzejak, pogratulował zwycięzcom oraz uczestnikom zawodów, wręczył puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentowała drużyna w składzie: mjr Jerzy SOBCZAK, kpt. Robert SAKOWSKI oraz szer. rez. Agnieszka Gaweł, pełniąca służbę w ramach NSR.

Tekst oraz foto na podstawie: www.cossw.pl

 

 

 17.09.2015
76 ROCZNICĘ NAPAŚCI WOJSK SOWIECKICH NA POLSKĘ

17 września 2015 roku, w Ogrójcu przy kościele Ojców Jezuitów w Kaliszu odbyła się uroczystość upamiętniająca 76 rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę a także Światowy Dzień Sybiraka. W uroczystości wziął udział szef wydziału rekrutacji mjr Jerzy SOBCZAK.

W czasie uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu przedstawili program słowno – muzyczny. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze, oddając w ten sposób hołd bohaterom II wojny światowej.

Druga część uroczystości odbyła się Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, gdzie była sprawowana Eucharystia w intencji naszej Ojczyzny, a także wszystkich poległych, walczących o wolność naszego kraju. Mszy św. przewodniczył o. Wojciech NOWAK – Dyrektor Domu Rekolekcyjnego, a kazanie wygłosił ksiądz płk w st. spocz. Tadeusz PAŁUSKA.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Anna Błaszczyk

 

 

 16.09.2015
OBROŃCY WESTERPLATTE

Jak co roku 16 września 2015 roku w parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu na Dobrzecu odbyła się uroczystość ku czci Bohaterów obrony Westerplatte. W uroczystości wziął udział szef wydziału rekrutacji mjr Jerzy SOBCZAK.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza święta w intencji Bohaterów obrony Westerplatte. Eucharystii przewodniczył ks. płk w st. spocz. Tadeusz PAŁUSKA, a homilię wygłosił ks. Prałat Stanisław TEOFIL – proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Westerplatte, gdzie odbył się apel poległych, modlitwa oraz zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Radio Rodzina

 

 

 11.09.2015
POŻEGNANIE WIELOLETNIEGO PRACOWNIKA WKU W KALISZU

Dnia 11 września bieżącego roku w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w obecności kadry i pracowników wojska odbyło się uroczyste spotkanie w związku z odejściem Pani Wiesławy WOJTASZEK na zasłużoną emeryturę po 40 latach sumiennej i wytężonej pracy.

Pani Wiesława WOJTASZEK zatrudniona była w WKU w Kaliszu od 1 sierpnia 1975 roku do 28 sierpnia 2015 roku. W tym okresie wykonywała pracę przez 40 lat i 28 dni na różnych stanowiskach służbowych min. jako: starsza maszynistka, inspektor, referent oraz starszy referent. Była pracownikiem sumiennym, zdyscyplinowanym oraz wzorowo wywiązującym się z obowiązków służbowych, dlatego też była wielokrotnie wyróżniana medalami i odznaczeniami:

- Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – Brązowy, Srebrny, Złoty;
- Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – Brązowy, Srebrny;
- Odznaka „Zasłużony dla POW”.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI podziękował Pani Wiesławie za owocną współpracę oraz włożony trud i wysiłek w wypełnianiu codziennych obowiązków. Życzył dużo zdrowia oraz spokoju na zasłużonej emeryturze, a także stabilizacji, pewności jutra oraz spełnienia planów osobistych. Do życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności dołączyli się również współpracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: Monika MARCINKOWSKA

 

 

 09.09.2015
SZKOLENIE OBRONNE W JAROCINIE

9 września br. w Jarocinie odbyło się szkolenie obronne dla powiatu jarocińskiego, pleszewskiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego. W szkoleniu wzięli udział pracownicy starostw, urzędów miast i gmin zajmujący się sprawami obronnymi.

W trakcie szkolenia przedstawiciele z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, pan Marek REGULSKI i pan Włodzimierz SELIGA omówili ogólne zasady organizacji i uzupełniania Sił Zbrojnych RP oraz sposoby ubiegania się o powołanie do ochotniczych form służby wojskowej.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Marek Regulski, Włodzimierz Seliga

 

 

 03.09.2015
SZKOLENIE OBRONNE W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

3 września br. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym PASCHA w Przedborowie Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadziło szkolenie dla pracowników realizujących zadania obronne.

W zajęciach wzięli udział przedstawiciele z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. Pan Marek REGULSKI i pan Włodzimierz SELIGA przedstawili szkolonym sposób realizacji zadań związanych z mobilizacyjnym uzupełnianiem jednostek wojskowych żołnierzami rezerwy, organizację akcji kurierskiej, zadania związane z odtwarzaniem ewidencji wojskowej i przeprowadzaniem kwalifikacji wojskowej w czasie wojny oraz zasady naboru do ochotniczych form służby wojskowej.

Tekst: mjr Jerzy Sobczak
Foto: Marek Regulski, Włodzimierz Seliga

 

 

 01.09.2015
OBCHODY 76. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W KALISZU

II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

1 września bieżącego roku kaliszanie uczcili 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, politycy i samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, służb mundurowych oraz kaliskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą ku czci ofiar I i II wojny światowej wmurowanej w ścianę kaliskiego ratusza.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentował Szef Wydziału - Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień mjr Przemysław BOJARCZUK.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl

 

 

 01.09.2015
OBCHODY Z OKAZJI 76. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ ORAZ DNIA WETERANA W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

Druga wojna światowa pochłonęła miliony ofiar. W samej Wielkopolsce w pierwszych miesiącach okupacji było to prawie 5 tys. mieszkańców. W 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej czcimy pamięć tych, którzy polegli i walczyli o wolny kraj. 76 lat minęło już od wybuchu II wojny światowej. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Od złożenia wiązanek kwiatów rozpoczęto obchody wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana. Delegacje parlamentarzystów i samorządowców, delegacje kombatanckie, służby mundurowe, harcerzy, młodzież szkolną oraz mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego spotkały się przy tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 60 Pułku Piechoty. Następnie złożono wiązanki kwiatów w miejscach pamięci: pod tablicą upamiętniająca śmierć kaprala Jana Ładubca - pierwszej ofiary agresji Hitlerowskiej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Kompałły, pod obeliskiem przy ul. 60 Pułku Piechoty.

Po uroczystej mszy świętej tradycyjnie złożono kwiaty w miejscu poświęconym Ofiarom terroru hitlerowskiego przy kościelnym cmentarzu na ulicy Bema. Obchody zakończyło tradycyjne spotkanie towarzyskie w Szkole Podstawowej nr 11.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu podlegającą pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu reprezentował kpt. Jacek WOLF.

Tekst: kpt. Jacek Wolf
Foto: na podstawie www.ostrow.naszemiasto.pl