Strona Główna BIP Strona Główna
maj
 

31.05.2015
POWIATOWY DZIEŃ STRAŻAKA

W niedzielę 31 maja w miejscowości Koźminek odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Cała uroczystości rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą. Podczas części oficjalnej nastąpiło poświęcenie i przekazanie nowego samochodu bojowego dla OSP Koźminek, wyróżnienie wyjątkowo zasłużonych strażaków oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom 2015”.

W uroczystości wziął udział szef wydziału Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu mjr Jerzy SOBCZAK, który życzył strażakom bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: M. Kaczmarek


30.05.2015
UROCZYSTOŚCI W JANKOWIE PRZYGODZKIM

W dniu 30 maja br. kpt. Adam NAWROCKI wziął udział w uroczystościach, które odbyły się w Jankowie Przygodzkim. Uroczystości związane były z 200. rocznicą powstania szkoły im. Powstańców Wielkopolskich, 90. rocznicą wybudowania Kościoła Parafii pod pw. Św. Józefa oraz 60-leciem przedszkola.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka z udziałem księży wywodzących się z Jankowskiej Parafii. Po mszy nastąpił przemarsz w asyście orkiestry Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych z placu kościelnego pod obelisk Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiatów i znicze. Następnie na placu przed salą gimnastyczną odbyła się musztra paradna oraz część oficjalna i artystyczna.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęcia: Administrator ZS w Jankowie Przygodzkim


29.05.2015
DZIEŃ WETERANA

W związku z obchodami Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w dniu 29 maja br. delegacja z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w składzie: kpt. Jacek WOLF oraz Marzanna SZYSZKIEWICZ złożyła kwiaty w miejscowości Iwanowice na grobie śp. kpr. Radosława SZYSZKIEWICZA.

W tym roku po raz czwarty obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa , wprowadzony w życie z dniem 30 marca 2012 r., przyznający weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień, związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnieniem im świadczeń opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowania nauki, uprawnień socjalnych i pracowniczych, a także możliwości przyznania dodatku weterana tym spośród nich, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: kpt. Jacek WOLF, Marzanna SZYSZKIEWICZ


23.05.2015
PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA W M. SZAŁE

Dnia 23 maja bieżącego roku na zalewem Szałe pod Kaliszem odbył się Miejsko- Powiatowy Dzień Dziecka pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Prezydenta Miasta Kalisza, Starosty Kaliskiego oraz Wójta Gminy Opatówek.

Piknik przyciągnął tłumy kaliszan, na których czekało całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych min.: gry i zabawy, konkursy, występy taneczne, specjały kulinarne kaliskich gmin, kolejki, bańki i dmuchańce.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz lotniczy grupy „Żelazny”, pokaz gaszenia pożaru na wodzie, pokaz ratownictwa wodnego, a także pokaz umiejętności policyjnych komandosów. Ponadto nad zalewem odbywały się międzynarodowe zawody w żeglarstwie o puchar Komendanta Głównego Policji.

Kpt. Jacek WOLF z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu wraz z żołnierzami 16. Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina wspólnie przygotowali stoisko informacyjno – promocyjne, na którym udostępnili min.: wykrywacz metali FOERSTER MINEX, dwa karabinki BERYL wraz z wyposażeniem, oraz trenażer CYKLOP do nauki celowania.

W godzinach wieczornych odbył się koncert Natalii Szroeder. Imprezę zakończył pirotechniczny pokaz sztucznych ogni.

Tekst: kpt. Jacek WOLF
Foto: kpt. Jacek WOLF, chor. Maciej ZABOROWSKI.


22.05.2015
„MOJE PASJE Z WOJSKA”

22.05.2015 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej KRUPIŃSKI wziął udział w wernisażu z cyklu „Pasje Kaliszan”, który odbył się w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu.

Pan Bogusław Monczyński, emerytowany żołnierz zawodowy, opowiedział przybyłym gościom o swojej pasji, która trwa od ok. 15 lat. Na wystawie zaprezentował plakietki jednostek wojskowych i medale wojskowe, które uzyskał dzięki wizytom w poszczególnych jednostkach. W sumie kolekcja liczy ponad 100 egzemplarzy. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja o polskim wojsku i charakterze służby wojskowej. Pan Monczyński opowiedział ponadto o idei znaczków turystycznych, które także kolekcjonuje, podkreślając, że warto wprowadzić je do Kalisza.

Wystawę można oglądać w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej do połowy sierpnia 2015r.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: Katarzyna Ciupek


09.05.2015
ZAWODY STRZELECKIE Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA 3-GO MAJA

09 maja 2015 r. drużyna z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu w składzie: ppłk Andrzej KRUPIŃSKI, mjr Jerzy SOBCZAK, kpt. Jacek WOLF oraz Marek REGULSKI wzięła udział w zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów KMP w Kaliszu oraz Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych z okazji Narodowego Święta 3-go Maja.
Zawody rozegrano na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Uczestniczyło w nich 30 drużyn, reprezentujących różne lokalne zakłady pracy, firmy i instytucje. Każdy uczestnik w ciągu 5 minut musiał oddać 10 strzałów z odległości 25 metrów.
Dodatkową atrakcją zawodów było „Strzelanie do kura”. Uczestnicy tej dodatkowej konkurencji celowali w oznaczone miejsce na żerdzi, na przedłużeniu której znajdował się wyrzeźbiony drewniany kur. Zwyciężyła osoba, która przestrzeliła żerdź, a kur spadł na ziemię.
Puchary dla najlepszych zawodowców i amatorów ufundowali Komendant Miejski Policji w Kaliszu, Prezydent Miasta Kalisza oraz Starosta Powiatu Kaliskiego. Turniej miał na celu, przede wszystkim popularyzację sportu strzeleckiego oraz integrację przedstawicieli lokalnych firm i instytucji.

Drużynowa klasyfikacja zawodów :

Zawodowcy:
I - ZUP Zagorzynek
II – Służba Celna - Grupa Mobilna
III – Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej

Amatorzy:
I – Zespół Szkół nr 1 Lisków
II – „Kułton” Transoprt
III – Sklep Militarny M. Lewandowski

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: mjr Jerzy Sobczak, kpt. Jacek Wolf, Marek Regulski


05.05.2015
NOWY OFICER

W dniu 05.05.2015 r. pełniący obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu mjr Przemysław BOJARCZUK oraz żołnierze i pracownicy wojska powitali kpt. Adama NAWROCKIEGO.

Kapitan Adam NAWROCKI jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 r. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu został przeniesiony z 16 jarocińskiego batalionu remontu lotnisk gdzie zajmował stanowisko szefa szkolenia. Obecnie będzie wykonywał obowiązki oficera w wydziale planowania mobilizacyjnego i administrowania rezerwami.

Przybyłemu oficerowi życzymy powodzenia na nowym stanowisku służbowym oraz spełnienia wszystkich planów zawodowych i osobistych.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak

Autor zdjęć: Tomasz Sieklucki, Marek Regulski


03.05.2015
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja br. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Andrzej Krupiński wziął udział w obchodach 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczął krótki koncert w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestry Dętej "Gród nad Prosną" pod dyrekcją Wojciecha Zielezińskiego. Inscenizację słowno-muzyczną zatytułowaną "Z łaski Bożej w woli narodu uchwalamy..." zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu pod kierunkiem Izabeli Brukowskiej, Anny Olczyk i Jacka Konopczyńskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent miasta Grzegorz Sapiński.

Następnie uczestnicy przeszli do kaliskiej katedry, gdzie odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna.

Autor tekstu: mjr Jerzy Sobczak
Autor zdjęć: AND – naszemiasto.pl


02.05.2015
UROCZYSTA PROMOCJA OFICERSKA

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej w dniu 2 maja br. roku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Promocja odbyła się w ramach krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Wśród promowanych, znaleźli się dwaj żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu.

W imieniu Wojskowego Komendanta Uzupełnień i pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, składamy najserdeczniejsze życzenia:

ppor. Rafałowi HASIŃSKIEMU i ppor. Tomaszowi WOLAŃSKIEMU

zdjęcia: Tomasz WOLAŃSKI
tekst: Marek REGULSKI